Haber Detayı
09 Temmuz 2018 - Pazartesi 21:37
 
İslami turizm gelişiyor
Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürlüğü Kuzey ve Orta Avrupa, Balkanlar ve Türk Cumhuriyetleri Daire Başkanı Onur Gözet, İslami turizm pazarının 2030'lu yıllarda yaklaşık 1 trilyon dolar büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini söyledi.
VİDEO HABER Haberi
İslami turizm gelişiyor

Gözet, SESRIC tarafından Malatya’da yürütülecek “İslami Turizm Ekosistemlerinin İslam İşbirliği Teşkilatı Üye Ülkelerinde Geliştirilmesi: Destinasyon ve Sektör Geliştirme” projesinin açılış toplantısında yaptığı konuşmada, İslami turizm pazarından teşkilat üyesi ülkelerin hak ettiği payı almasının son derece önemli olduğunu belirtti. Gözet, “Türkiye'de İslami usullere hayatın her alanında önem verildiği bilinmektedir. Bu nedenle dünyadaki Müslüman turizm hareketinin odağında bir ülkedir. Uluslararası araştırmalarda, bu noktadaki gelirde ve turist sayısında ilk sıralarda yer almaktadır” dedi. Onur Gözet, İslami turizm pazarının 2030'lu yıllarda yaklaşık 1 trilyon dolar büyüklüğe ulaşmasının beklendiğini ifade etti.

SEKTÖRDE ALT BİR PAZAR OLDU

İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) İslam Ülkeleri İstatistik, Ekonomik ve Sosyal Araştırma ve Eğitim Merkezi (SESRIC) Eğitim ve Teknik İşbirliği Dairesi Başkanı Mehmet Fatih Serenli de, Müslüman turist sayısının artması dolayısıyla pek çok sektörün özel ürün ve hizmetler sunmaya başladığını belirterek, “Turizmin, toplum, siyaset, kültür ve hepsinden önemlisi ekonomi üzerinde çok önemli etkileri var. Dünya turizm örgütünün rakamlarına göre yıllık ortalama yüzde 4,4'lük bir artış oluyor. Seyahat eden kişi anlamında ve bu turistlerden elde edilen gelir ABD doları bazında yıllık yüzde 2,6'lık bir artış gösteriyor. Son 20 yıl içerisinde şu görüldü ki İslami turizm veya Müslüman dostu turizm, sektörde alt bir pazar olarak ortaya çıktı. Dünya genelinde artan sayıda Müslüman, uygun turizm hizmetlerinden faydalanmak istiyor ve İslami ilkelere uygun turizm şartları görmek istiyor. Artan talep sonucunda İslami turizm pazarı 2015'te yüzde 4,9'luk bir artış gösterdi. 2014-2020 arasındaki öngörülere göre İslami turizm ürün ve hizmetlerinde yapılan harcamaların yüzde 9,7'lik pay sahibi olacağını düşünüyoruz. Artan Müslüman turist sayısı sebebiyle pek çok sektör, özel ürün ve hizmetler sunmaya başladı” dedi.

MÜSLÜMAN TURİSTLER HELALİ BİLİYOR

İslam İşbirliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) Koordinasyon Ofisinden direktör Selçuk Koç ise, Müslüman dostu turizmin, sektörün önemli bir alt kategorisi haline geldiğini belirterek, artan sayıdaki Müslüman turistlerin helal konusunda daha bilinçli olduğunu söyledi. Müslüman turist sayısının arttığını dile getiren Koç, “2016'da 121 milyon Müslüman turist vardı, bu rakamın 2020'ye kadar 156 milyona ulaşması ve milyar dolarlık harcama bekleniyor” dedi.

MALATYA’NIN KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİ ANLATTI

Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan da, Malatya’nın her bir yöresinin ayrı ayrı kültürel zenginlikler ihtiva ettiğini belirterek, “Malatya kadim bir tarihe sahip. Sait hocalar gibi kritik, analitik değerlendirmeler yapan, eleştirel bakışı sağlayan insanlar da yetirmiş. Burada tarihten süre gelen müthiş bir ortam var. Arif’lerin yurdu diyoruz. İbn-i Arabi Hazretlerinden tutun da Saadettin Konevi Hazretleri, Karabaş-ı Veli Hazretleri gibi birçok insan burada yaşamışlar ve bu medeniyete müthiş bir temel oluşturarak bu süreci devam ettirmişlerdir. Niyaz-i Mısri Hazretleri var ve ‘Şehrin güzel yüzü insanlara yansır’ diyor. Burada inşallah 3-4 gün boyunca gezeceksiniz. Arapgir’de Osmanlı’yı bulacaksınız. Darende’de Somuncu Baba’yı göreceksiniz. Akçadağ’da Şeyh Ali Kara Türbesi’ni göreceksiniz. Bu inanılmaz bir birikim. Bu birikin hep beraber müşterek ürünümüz. Bu geziniz süresince Malatya’yı her yönüyle daha iyi tanıyacağınıza inanıyorum” dedi. Malatya Vali yardımcısı Ahmet Regaip Özyiğit ise, organizasyonun katkısında destekleri bulunan İslam İşbirliği teşkilatı ve SESRİC VE İSEDAK gibi bağlı kuruluşlarına, Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığı'na bağlı Malezya İslam Turizm Merkezi'ne teşekkür etti.  Proje kapsamında, 15 İİT üyesi ülkeden 25 kişi, 12 Temmuz'a kadar Malatya'da panel, eğitim programı ve saha çalışmasına katılacak. Malezya Turizm ve Kültür Bakanlığına bağlı Malezya İslam Turizm Merkezi bünyesindeki eğitmenler tarafından yürütülen program kapsamında, Malatya'daki Müslüman dostu turizm potansiyeli olan destinasyonlara teknik saha ziyaretlerinde de bulunulacak. Açılış programına Malatya Valisi Ali Kaban,  Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ile Malatya Milletvekilleri, Külliyede düzenlenecek törene katılacaklarından dolayı katılamadılar. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: İslami, turizm, gelişiyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı