Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 07:34
 
İmplant tedavisi artıyor
Malatya İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Recep Bentli, Malatya Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde yaklaşık 3 yıldır devam eden implant çalışmalarının da artış yaşandığını kaydetti.
SAĞLIK Haberi
İmplant tedavisi artıyor

Malatya’da daha önce Yavuz Selim Mahallesi’nde (TOKİ) Bölgesinde hizmet verirken geçen Şubat ayında yeni binasına taşınan Ağız Diş Sağlığı Hastanesinde implant çalışmalarına devam ediliyor. Sağlık İl Müdürü Doç.Dr. Recep Bentli, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde yapılan implant çalışmalarının gün geçtikçe artmaya başladığını belirterek, “Hastanemizdeki hekimlerimiz tarafından implant işlemi de yapılmaktadır. Şuan implant sayımız biraz düştü. İnşallah geçen yıldan daha fazla hasta ve implant sayısıyla bu yılı kapatmayı öngörüyoruz. Bu işlemlerin devlet tamamını ödemiyor. Dışarıda bir implant yaklaşık 7-8 bin lira gibi bir rakamla yapılıyor. Burada bir miktar fark ücreti alınıyor. Dışarıdan çok daha uygun rakamlara devletin desteği var ama malzemenin büyük bir kısmını karşılanmadığı için bunların ücreti alınıyor. İmplant biraz daha sosyal güvenlik kurumunun karşılama zorunluluğu olmayan bir işlem. Yapılan diğer diş tedavilerinden ücret alınmıyor. Tel tedavisi dediğimiz diş düzeltme tedavisi için henüz kadro yok. Sayıları çok az olduğu için akademik olarak yükselmek için bu hekimlerimiz çoğunlukla üniversitelere gidiyor” diye konuştu.

Özel hastalara özel işlem uygulanıyor

Sedasyon ile alakalı olarak da yapılan çalışmalara değinen Bentli, “Daha çok uyutarak yaptığımız işleri Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanemizde yapıyoruz. Ameliyat şartlarında genel anestezi verdiğimiz hastalar da oluyor. Bunlar özellikle engelli çocuklar çünkü muayeneleri tedavileri zor. Normal ameliyat gibi anestezi veriliyor. Sedasyon verilen çocuklar ise ayrı. Onlar için Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesinde küçük ameliyathanemiz var. Buralarda lokal olarak işlem yapıyoruz. Örneğin down sendromlu çocukların diş çekimi tam bir genel anestezi olmadan olmuyor” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: İmplant, tedavisi, artıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı