Haber Detayı
06 Ağustos 2018 - Pazartesi 21:25
 
İlaçları akıllı kullanalım
Malatya Eczacılar Odası Başkanı Mustafa Türkkölesi, akılcı ilaç kullanımı ve kullanılmış ilaçlarla ilgili uyarılarda bulundu.
SAĞLIK Haberi
İlaçları akıllı kullanalım

Başkan Türkkölesi, Sağlık Bakanlığı tarafından 2013 yılında gündeme getirilerek, 2014 yılında da “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı” adı altında uygulamaya konulan akılcı ilaç kullanımı ve kullanılmış ilaçların imhası ile ilgili açıklamalarda bulundu. Türkkölesi, son yıllarda Türkiye’de uygulanan sağlık politikaları çerçevesinde ilaç paketlemelerinde doz ayarlamalarına gidildiğini belirterek, hekimlerin hastalara uygulayacakları tedavi süreleri içerisinde kullanıp bitirecekleri kadar ilaç verilmeye başlandığını söyledi. Türkkölesi, hekimlerin ilaç yazımında ilaçların yan etkilerinin ortaya çıkma olasılığını da dikkate alarak, 3 aylık verilecek ilaçların dahi ilk önce 1 aylık olarak başlatıldığını hatırlatarak, bunun ilaç israfını da önemli ölçüde önlediğini söyledi.

İLAÇLARI ZAMANINDA KULLANIN

İlaçların hekimlerin yazdığı reçeteye göre kullanım süresine göre verildiğini kaydeden Türkkölesi, “Akılcı ilaç kullanımı çok büyük faydası olur ve çok büyük bir tasarruf sağlar. Bir doktor hastamıza bir ilacı başladığında her şeyden önce yan etkileri çok olabilir. 60 tabletlik bir ilaç verdiğinde, örneğin 2. Gün tabletin kullanımında çıkan alerjik reaksiyonlarda ilacın atılmasına ve çöpe gitmesine neden olur. Çöpe giden ilaç bizim milli gelirimiz. Devleti'nde zaten raporlu olsun bu ya raporsuz olsun bu tür kullanımıyla ilgili ilk 1 ay sınırlaması var. Kullanılan ilaçlar ilk 1 ay boyunca kullanılıyor. Daha sonra yan etkileri ortaya çıkmadığında veya tedaviye devam etme kararı alındığında büyük paketlere geçiliyor. Paketlerin daha küçültülmesi kabul edilebilir bir şey. Birçok tedavinin 3 günlük, 5 günlük veya 7 günlük olduğu düşünülürse ona uygun bir şekilde paketlemenin yapılması hem ilaç tasarrufu sağlar. Bu hem gereksiz ilaç kullanılmasına engeller hem de parasal olarak da devletimize büyük katkısı sağlar. Evlerimizde kullanmadığımız o kadar çok ilaç var ki, yarısı kullanılmış şuruplar, yarısı kullanılmış tabletler var. Evet, bunu sonuçta hepimizin ekonomisini ilgilendiriyor. Paketlerin küçük paketlerde oluşturulması akıllıca bu uygulama destekliyoruz” dedi.

İLAÇLARI ÇÖPE ATMAYIN

Kullanım süresi sona eren veya kullanılmayan ilaçların rastgele atılmaması gerektiğini vurgulayan Başkan Türkkölesi, “İlaçlar kimyasal ürün oldukları için maalesef rastgele atamayız. Bunu kanunu yöntemi ve prosedürleri var. Biz tarihi geçen ilaçları yılda bir kez alıyoruz onları devletin izin verdiği taşıma organları O ilaçları, İlaç İmhası Hakkında 19.07.2005 Tarihli Genelge gereği Kocaeli İZAYDAŞ’a imha işlemi gerçekleştirmek üzere yolluyoruz. Orada imhası sağlanıyor. Hangi tür ilaç olursa olsun vatandaş açısından buna baktığımızda, eğer ellerinde bu tür tarihi geçmiş, az kullanılmış ilaç var ise bu ilaçları en yakındaki eczacıları da kendi tanıdığı eczacılara özel olarak bırakabilirler. ASM’lere bırakabilirler. Biz onların hepsinin aynı yöntemle imha edilmesini sağlıyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: İlaçları, akıllı, kullanalım,
Yorumlar
Haber Yazılımı