Haber Detayı
10 Haziran 2018 - Pazar 22:27
 
Gümrük binası açıldı
Malatya'da Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü ile Ticaret İl Müdürlüğü yeni hizmet binası 21 ayda tamamlanarak törenle hizmet açıldı.
EKONOMİ Haberi
Gümrük binası açıldı

Yeşilyurt İlçesi İkizce Mahallesi mevkiinde yer alan Bölge Müdürlüğü hizmet binasının açılış töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, yeni binada depo alanları, bölge ve il ticaret müdürlükleri, misafirhane ve sosyal tesislerin bulunduğunu ve kompleksin yaklaşık 17 milyon liraya mal olduğunu ifade etti. Bakan Tüfenkci, bölge müdürlüğünün 17 bin 500 metrekare alanda yer aldığını ve tamamen teknolojik bir yapı olduğunu belirterek, “Malatya’nın gelişen ticareti, artan ihracatı, ithalatı ve 3. Organize Sanayi Bölgesi’nin hayata geçmesiyle beraber bu inşaat sayesinde gümrük işlemlerini daha hızlı ve modern bir şekilde gerçekleştirmek suretiyle Malatya’mıza ve ülkemiz dış ticaretine büyük katkılar sağlamış olacağız. Fırat Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğümüz, başta Malatya olmak üzere, Elazığ, Kahramanmaraş ve Sivas gibi gerek bugünüyle gerekse gelecekteki ticari potansiyeliyle ülkemiz ekonomisi açısından büyük önem taşıyan ticaret merkezlerimize hizmet vermektedir” dedi.

Gümrüklerde bekleme sürelerini azalttık

Bölgedeki ticaretin dinamizmini sürdürerek büyümesi için bölge müdürlükleri ile gümrük müdürlüklerinin hizmet kalitesinin öneminin net biçimde görüldüğünü anlatan Bülent Tüfenkci, daha öncesi keşif gezilerinde mevcut bölge müdürlüğü tesisinin bu potansiyeli değerlendirmede ve çalışanlarının verimliliğini arttırmada yetersiz kaldığını gördüğünü kaydetti. Son yıllarda yapılan çalışmalarla gümrüklerdeki bekleme sürelerini en aza indirdiklerini belirten Tüfenkci, “Uluslararası ticaret üzerindeki işlem, zaman ve taşıma maliyetlerini önemli ölçüde azalttık. Artık kağıt gerektirmeyen elektronik sistemlere dayalı bilgi ve iletişim çağını yaşıyoruz. Gümrükler de bundan nasibini alıyor ve git gide daha da dijitalleşiyor. Bizde bu doğrultuda elektronik gümrük işlemleri ve gümrük otomasyon uygulamalarını geliştirerek devam ediyoruz” dedi.

Arkadaşlarımız büyük çaba gösterdiler

Malatya Valisi Ali Kaban da, “Göreve başladığımda yatırım destek ofisimiz tarafından daha önce ihalesi yapılmış ve yapımı devam eden bir birimdi bugün açılışını yapacağımız bölge binamız. Ancak daha önceden başlamış bir çalışmayı bitirmek ve açılışını yapmak bize nasip oldu. Fakat şunu açık ve çok iyi ifade etmeliyim ki Bakanımızın buranın bitirilmesi hususunda en güzel bir şekilde, modern bir tarzda yapılarak hizmete açılması noktasında büyük destekleri olmasaydı bu kadar hızlı bitirilemezdi. Ankara’dan Gümrük Bakanlığı bürokrasisi büyük destek verdiler arkadaşlarımızda büyük çaba gösterdiler” diye konuştu.

Kimler Katıldı?

Açılış törenine AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Öznur Çalık, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, İl Müftüsü Ümit Çimen, Baro Başkanı Enver Han, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, Malatya Gümrük Bölge Müdürü Havva Eksilmez ve partilerin milletvekili adayları katıldı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Gümrük, binası, açıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı