Haber Detayı
05 Haziran 2018 - Salı 22:03
 
Güçlü meclis şart
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, “Yeni hükümet modelinde güçlü Meclis çok önemli. 'Erdoğan seçilecek ama milletvekillerine biz destek vermeyeceğiz.' gibi bir yaklaşım ortaya çıkartılıyor. Bu tuzağa dikkat. Sayın Cumhurbaşkanımızın rahat görev yapabilmesi için güçlü bir Meclis'e ihtiyaç var” dedi.
SİYASET Haberi
Güçlü meclis şart

Çalık beraberindeki partililerle birlikte gazetemizi ziyaret ederek, 24 Haziran'da yapılacak Cumhurbaşkanı ve 27. dönem milletvekili genel seçimleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Öznur Çalık, 24 Haziran'da yeni bir seçime gidildiğini, 24 Haziran seçimlerinin diğerlerinden farklı olduğunu, Türkiye'de ilk kez sistem değişikliğinin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'nin oylanacağına işaret etti. İşte Öznur Çalık ile gerçekleştirdiğimiz röportajdan bazı kesitler:

NETHABER: 24 Haziran’a sayılı günler kala yeni sistemle ilgili bazı polemikler yaşanıyor, bazı spekülatif söylemler dillendiriliyor. Bunları konuşalım isterim size. Mesela deniyor ki “Cumhurbaşkanı hükümet sistemi hangi ayaklar üzerine durulacak bilinmiyor, bu sistem yeterince tartışılmadan hemen halka sunuldu?” böylesi bir söylemi makul bulur musunuz?

ÖZNUR ÇALIK:  Güçlü Meclis, milli iradeye dayalı, etkin işleyen bir yönetim, daha hızlı işleyecek ve hızlı karar alacak bir devlet sistemi, bürokrasinin azaldığı hızlı ve etkili yönetim, bakanlıklarda ve merkezi kamu idarelerinde tam uyum, daha güçlü yerel idareler ve merkez-taşra uyumu,  politika ve strateji gelişmeye, izleme ve değerlendirmeye yoğunlaşan cumhurbaşkanlığı ve merkez teşkilatı, icracı ve fonksiyonel yapıdaki bakanlıklar Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin ayaklarını oluşturuyor. Sistemin bu ayaklarını ve yeni yapıyı bizler referandumda anlattık ve halkımızda tam destek vermişti. Ben böyle söylemleri makul bulmuyorum. Evet, biz bu sistemi kurgularken de, yaparken de hepsinin farkındaydık. Şimdi sistem çok daha demokratik bir sisteme doğru geçiyor bunun bilinmesini isterim.

MECLİS DAHA ETKİN OLACAK

NETHABER: Peki bu sistemde nasıl bir meclis olacak?

ÖZNUR ÇALIK: Yeni sistemde özellikle kanun tekliflerinin verildiği, denetleme yetkisinin olduğu ve milletvekillerinin güçlü yetkin ve etkin olduğu bir Türkiye Büyük Millet Meclisi olacak. 600 milletvekilinin bütün meclise giren grupların içerisindeki partilerle birlikte güçlü meclis Türkiye'nin en önemli yasama organını oluşturacak. Oradan çıkan kanunların, verilen tekliflerin kanunlaştırılması ile birlikte milletin sesi en güçlü şekilde yasama organına dile getirmiş olacak.

PARLAMENTER SİSTEMLE ARTIK YÜRÜNEMİYORDU

NETHABER: Gerçekten parlamenter sistemle yürüyemiyor muyduk?

ÖZNUR ÇALIK: Parlamenter sistem öncelikle milletimizin oy verdiği, değer verdiği Parti'nin seçimden sonra iktidara gelip gelmeyeceğini bilmeden, aldığı oy oranından sonra da kiminle ittifak yapacağını bilmeden verilen oylardı. Şimdi ise seçimden önce partilerin yapmış olduğu ittifakla, millet hangi partiye, kiminle birlikte oy verdiğini, cumhurbaşkanını kimin seçeceğini hükümeti kimin kuracağını çok net biliyor. Parlamenter sistemde oylar verilmiş olsa bile hükümet kurulamıyor olabiliyordu. Koalisyonlar çok ciddi manada ülkelerde sıkıntılara sebebiyet verebiliyordu. 7 Haziran'da parlamenter sistem vardı. Birde yüzde 42 ile oy almış AK Parti hükümeti kuramadı. 6 ay boyunca hükümetsiz kaldık ve hükümetin sonunda geçici bir seçim hükümeti kurulmasına vesile olduk. Bu vesileyle parlamenter sistemin aksayan taraflarıyla artık yürümez olduğunu gördük.

AK PARTİ TEK BAŞINA BİR KARAR VERMEDİ

NETHABER: Hani hükümetin başını halk seçeceği için koalisyonlar olmayacaktı? Bakın koalisyonlar seçimden önce oluşuyor bile, ittifak yasasını çıkartan da AK Parti deniyor?

ÖZNUR ÇALIK: Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yönelik tüm süreçlerde AK Parti tek başına bir karar vermedi. Sizlerde yakinen takip etmiştiniz. Hem Ak Parti hem MHP birlikte karar verdi. O birliktelik neticesinde bu yollar beraber yüründü. Önce Mecliste anayasa değişikliği oluşturuldu, daha sonra referanduma gidildi ve devamında da uygulamaya dair ittifakla alakalı değişiklikler gündeme geldi. Bunlar sürerken tartışıldı, konuşuldu ve model ortaya konuldu. Bu süreçte, ittifak süreci de gizli-kapaklı yürümedi, her şey açık açık milletimizin gözünün önünde tezahür etti.

MİLLETİMİZ 2 TANE OY PUSULASI KULLANACAK

NETHABER: Sahada yoğun bir şekilde çalışan, koşturan bir siyasetçisiniz. Gözlemlerinize dayanarak gerçekten Cumhur ittifakını millet kıymetli buluyor mu?

ÖZNUR ÇALIK: Cumhur ittifakı millet tarafından kabul olunmuş ittifaktır. Cumhurbaşkanını seçmek için 16 Nisan'da vermiş olduğu karar milletin kararı, parlamenter sisteme son verilen ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine geçiş için verilen izinden sonra, şimdi Cumhur ittifakı ile birlikte Allah nasip ederse hükümet sistemimizin ilk seçimini de 24 Haziran'da yapacağız. Milletimiz 24 Haziran’da Allah nasip ederse 2 tane oy pusulası kullanacak. Bu iki tane oy pusulasından bir tanesini Cumhurbaşkanlığı seçimi için kullanacak, Cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhur ittifakı Recep Tayyip Erdoğan'a oy verecek. Milletvekilliği seçimlerinde ise AK Parti’ye mührünü vuracak.

ANKETLER MALATYA’DA 5-1 DİYOR

NETHABER: Peki, anketler ne diyor?

ÖZNUR ÇALIK: Anketlerde de şu çıkıyor aslında. Erdoğan’a oy verecekler dediğimizde 55 ve üzeri AK Parti’ye oy verecek dediğimizde 46-48 çıkıyor. Bizim hedefimiz Milletvekilliği seçimlerinde de Allah nasip ederse en az 300 AK Parti milletvekilinin seçilmiş olmasıdır. Malatya'daki bizim tabii ki hedefimiz 6. Milletvekilinin 6'sını da almak. Şimdi yapmış olduğumuz anketimiz ve siyasi göstergeler Malatya'dan milletvekilini 5-1 aldığımızı bize gösteriyor.

KÜRTLER YAPILAN HİZMETİ GÖRÜYOR

NETHABER: Bölgeyi çok sık ziyaret ediyorsunuz.  Kürtler ne yapacak sorusu var bir de. Malum bölgede iki parti var. Anketlere göre, HDP’nin oyunun çok erimediği görülüyor halen ve bu durumu farklı yorumlayanlar var. Beklentiniz ne?

ÖZNUR ÇALIK: Bölgeye en fazla giden genel başkan yardımcılarından birisiyim. Halktan gördüğüm, saha izlenimlerime dayanarak söylüyorum; Hükümetimizin, devletimizin terörle mücadelesine bölgenin tam destek verdiğidir. Daha önceki ceberut devlet anlayışından sıyrılan bir devlet var. Ve orada terör örgütleriyle mücadeleyi sonuna kadar yapan bir devlet var. Yumruğunu terör örgütlerine ve teröristlere, şefkat elini millete gösteren bir devlet var. Sosyal devlet anlayışı ile doğu ve Güneydoğu'da bütün vatandaşlarımıza elini uzatan, vatandaşlarımızın sosyal devlet anlayışı ile çerçevesinde ihtiyaçlarını gören, kadınlarımıza sosyal tesisler yapan, çocuklarımızın eğitiminden sağlığına kadar elini uzatan ve oradaki şuan görev yapan belediye başkanvekilleri ile şehirciliğin ne olduğunu milletimize gösteren bir hükümetimiz bir devletimiz var. Geçen Batman'a gittik ve Batman'daki yapılan şehirciliği yapılan çalışmaları görmeniz gerekirdi. Öncesinde hükümetimiz parayı belediyeye gönderdiğinde HDP’li belediye başkanları o paraları alır Kandil’e, o paraları alır terör örgütlerine, teröristlere verir milletimize hizmet etmezdi. Şimdi bölge halkı AK Parti'nin yaptığı hizmetleri görüyor. Bölge halkı hizmeti hükümetin yaptığını, Cumhurbaşkanımızın yaptığını görüyor. Türkiye'den başka da ne Türk'ün ne Kürt’ün ve nede diğer kardeşlerimizin gideceğim başka bir ülke yoktur. 80 milyon biz bir bütünüz. Türkiye Cumhuriyeti hepimizin tek devleti ve biz Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları olarak tek milletiz. Bölgedeki insanlar çok memnun, o yüzden genel yaklaşım içerisinde nasıl tavır alınacak diye baktığımızda ben bölgedeki insanlarımızın geçmişte AK Partiye oy verenlerin oy vermeye devam edeceğini, hatta AK Parti’ye düne kadar oy vermeyenlerin dahi bu hizmetlerin karşılığında bu seçimde AK Parti’ye oy vereceğini ve bölgeden partimize yoğun bir destek çıkacağını düşünüyorum.

TEMEL PAŞA HALK NEZDİNDE KAHRAMAN GÖRÜLEN BİR İSİM

NETHABER: Siyasetin gündeminde “apolet” tartışması var. Tartışmalar, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sözlerini Malatya 2’inci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel’in alkışlamasıyla başlamıştı. CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce ise Temel’i sert sözlerle hedef almıştı. Sizler bu konuda neler söyleyecek siniz?

ÖZNUR ÇALIK: Terörle mücadelede ciddi başarılara imza atan bir komutan hakkında bu denli düşmanca davranarak 'apoletlerini sökeceğim' diyen İnce'nin işaret ettiği yöntem sadece darbeci generallere verilen bir ceza çeşidi. Gerek 15 Temmuz gerekse de sınır ötesi operasyonlarda elde ettiği başarılarla halkın 'kahraman' olarak gördüğü Temel Paşa'ya İnce'nin son salvosu aslında ABD, PKK ve FETÖ'ye selam çakma anlamı taşıyor. Temel Paşa 15 Temmuz darbe girişiminde FETÖ'cü timlerin öldürmek için aradığı iki isimden biriydi (diğeri Cumhurbaşkanı Erdoğan'dı). Van Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma dosyasındaki tespitlere göre o dönem Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı olarak görev yapan Temel Paşa, darbeciler tarafından 'terörist' yaftasıyla öldürülecekti. Darbe hazırlığına karşı çıkan Temel'in ortadan kaldırılması için Binbaşı İsmail Çevik komutasında 8 kişilik özel tim görevlendirildi. Uçuşların yasak olmasına rağmen Skorsky tipi helikopterle Van'a gelen darbeci time, Temel'in "Bu hainleri etkisiz hale getirin" emriyle operasyon düzenlendi. Kaçan tim, Şırnak'ın Silopi ilçesine indiklerinde gözaltına alındı. O gece FETÖ'cüler suikastlar için sadece iki özel tim hazırlamıştı. Bu timlerden birinin hedefi Cumhurbaşkanı Erdoğan, diğerinin hedefi ise FETÖ ve PKK ile mücadeleleriyle tanınan Korgeneral Temel idi. Temel Paşa, Suriye kuzeyinde ABD'nin planlarını ve sınır boyunca yerleştirilen teröristlerin türlü tuzaklarını bozan Fırat Kalkanı (Azez-Bab-Cerablus-Dabık) ve Zeytin Dalı Harekâtlarının (Afrin) komutanı olarak da sadece TSK içinde değil halk nezdinde de kahraman görülen bir isim. Temel Paşa halen, Cerablus'tan İdlib'e uzanan hilalde sözde müttefiklerimizin desteğindeki terörist unsurlara karşı yürütülen mücadeleyi yönetiyor ve Suriye'deki yeni operasyon hedeflerine ilişkin çalışmaları da bizzat yürütüyor.

HEDEFLERİ RECEP TAYYİP ERDOĞAN’SIZ BİR TÜRKİYE

NETHABER: Peki, CHP’li isimlerin yapmış olduğu bu söylemlerinin arkasında FETÖ'mü var?

ÖZNUR ÇALIK: Çok net bir şekilde senaryo yazılıyor ve yazılan senaryonun Pensilvanya’dan geldiği çok açık. Hepsinin aynı söylemi kullanabilmesinin yolu da buradan geçiyor. Önlerine bir tek hedef koymuşlar. Recep Tayyip Erdoğan’sız bir Türkiye. Necip Fazıl üstadın söylemiş olduğu söz ‘muhalefeti yıkalım da gerekirse Türkiye elden gitsin’ diyen iktidar gitsin gerekirse Türkiye elden gitsin diye söylenilen sözü milletimize hatırlatmak lazım. Şuan CHP'nin, terör örgütünün siyasi uzantısı HDP’nin, merhum Necmettin Erbakan'ın kemiklerini sızlatan Saadet'in de hedefinde Recep Tayyip Erdoğan var. Ve Recep Tayyip Erdoğan’sız bir Türkiye tasavvur ediyorlar. Recep Tayyip Erdoğan'ın Türkiye'nin başından alırsak AK Parti'nin yıkılışını ve Türkiye'nin yıkılışını beraber yaparız diye düşünen bir muhalefet var.

MİLLETLE YÜRÜMEYEN İTTİFAKLARI VAR

NETHABER: Siz, Millet ittifakını yıkım ittifakı olarak anlattınız. Nerden bu kanıya vardınız?

ÖZNUR ÇALIK: Söylemlerine, geçmişlerine bakıldığında yıkım ittifakı olduğunu görmemek abesle iştigaldir. En önemli motivasyonları Tayyip Erdoğan kaybetsin diye yan yana gelmiş olan bu ittifakın ne ümmete, ne millete nede hemşerilerime bir gram faydaları olmaz. Tek dertleri devletin kurumlarını kapatmak, satmak. Cenab-ı Allah bunlara inşallah asla fırsat vermeyecek. Güçlü bir vatanımız var. Bu devleti bize atalarımız emanet etti. Dedelerimizden aldığımız bu mirası, bu ülkeyi daha güçlü yarınlara taşımak hepimizin boynunun borcudur. 2023'te Türkiye'yi her alanda daha fazla büyütmek bizim hedefimizdir. Adında millet olan fakat milletle yürümeyen, emirleri dış güçlerden alanların kurdukları ittifak zaten şimdi bile çatırdamaktadır.

AK PARTİ CUMHURBAŞKANININ ÇOCUĞU GİBİDİR

NETHABER: Cumhurbaşkanı Erdoğan, AK Parti tabanında yayılmaya çalışılan, ”Erdoğan ayrı, AK Parti ayrı. Erdoğan’a oy vereceğim ama AK Parti’ye oy vermeyeceğim” söylentisinden ise rahatsız olduğu söyleniyor. Bu söylentiler bir tuzak mı?

ÖZNUR ÇALIK: Recep Tayyip Erdoğan AK Parti'nin kurucusudur. Kurucu Genel Başkanımızdır. AK Parti'nin kuruluşundan itibaren de Parti'nin içerisinde görev almış olanlardan birisi olarak, AK Parti Cumhurbaşkanının çocuğu gibidir. AK Parti'ye gelecek her türlü zarar, Cumhurbaşkanının çocuğuna verilecek zarar gibidir. Cumhurbaşkanımızın her halükarda seçileceğini görenler parlamentoda onu yalnız bırakmak isteyenlerdir. Recep Tayyip Erdoğan Cumhurbaşkanı seçilip parlamentoda yeterli milletvekili sayısına erişmediği anda hükümetin bütçesinden tutunda yapılan icraatlara kadar Cumhurbaşkanımızın elini çok daraltacaktır. Buda uluslararası güçlere, Amerika'ya, İsrail'e, İngiltere'ye Almanya'nın eline çok ciddi fırsatların geçmesine sebep olacaktır. Bizim yapmamız gereken siyasi istikrarı sağlamak, siyasi istikrarla birlikte AK Parti'ye güçlü bir şekilde oy vermektir. AK Parti'ye verilen oylar Malatya'da ve Türkiye'de Cumhurbaşkanımızın elini güçlendirecektir.

EN DOĞRU NOTU VATANDAŞ VERMEKTEDİR

NETHABER: Ya açıkça sorayım; Ekonomik kriz kapıda mı? Kredi derecelendirme kuruluşlarının verdiği not gerçekçi mi?

ÖZNUR ÇALIK: 2002'den itibaren milletvekili adayı olamaz denilen Cumhurbaşkanımızın üzerinde, AK Parti'nin üzerinde oynanan oyunları tüm Türkiye gördü. Darbe girişimlerini, 367 krizi ve parti kapatmaları, e-muhtıraları, gezi olaylarını, 17-25 Aralık, 15 Temmuz darbesini gördü. Bu operasyonların, olayların arkasında kimlerin olduğunu hepimiz biliyoruz. Şimdi yapılmak istenen eğer olursa ekonomik darbeyle Türkiye'ye alaşağı etmek, olmazsa oluşturulacak algı operasyonu ile Tayyip Erdoğan'ı Külliye’de yalnız bırakmak. Daha önce bu ülkede bütçemizin yüzde 70’ini faize ödüyorduk. Yatırım yapma şansın yoktu. Bakın şimdi 2017'de dünyada yapılan 10 büyük projenin 6 tanesi Türkiye'de yapılıyor. Malatya’da yapılanları da saymakla bitmez. 16 yılda 19,5 milyar liralık yatırım(Ulaşım ve haberleşmeye 5,2 milyar, eğitime 1 milyar, sağlığa 545 milyon lira) yaptık Malatya’mıza. Bu millet ne ekonomik darbeye izin verir nede Recep Tayyip Erdoğan'ı yalnız bırakır. Kredi derecelendirme kuruluşları gerçekçi not vermemekte, en doğru notu vatandaş vermektedir.

ŞUAN Kİ GİDİŞATTA BİR SORUN YOK

NETHABER: Peki, 24 Haziran’dan sonra MHP ile olan bu ittifak sürecek mi?

ÖZNUR ÇALIK: Bizim ittifakımız Yenikapı’dan başlayan bir milli ve yerli ruhtur. Şuan ki gidişatta bir sorun görünmemektedir.

BU GÖRÜŞ KONUŞULUR DEĞERLENDİRİLİR

NETHABER: Hükümet, “gündemimizde yok” demesine rağmen MHP lideri Devlet Bahçeli af konusunda ısrar ediyor, bu konuda neler söyleyeceksiniz?

ÖZNUR ÇALIK: MHP ile sonuç itibarıyla aynı iki parti değiliz. MHP’nin kendine has söylemleri, önerileri, talepleri olacaktır. AK Parti'nin olduğu gibi. Bunlar konuşulur, müzakere edilir ve bakılır. Bu müzakerelerin sonucunda da aklıselim kazanır. MHP ile AK Parti'nin Cumhur ittifakı yapmış olması her şeye tıpatıp aynı düşünmemizi gerekli kılmaz. Farklı şeyler demokrasinin gereğidir ve ittifak yapan partilerde farklı görüşlerini ortaya koyar, toplumla paylaşır.

YENİ YATIRIMLARI TEK TEK AÇIKLADI

NETHABER: Peki, Malatya’ya yeni yatırımlar var mı?

ÖZNUR ÇALIK: Malatya Turgut Özal Üniversitesinin müjdesini yaklaşık bir buçuk ay önce rahmetli Özal’ın vefat töreninde Sayın Cumhurbaşkanımız milletimizle paylaşmıştı. Yeni stadın yapılmasıyla artık ihtiyaç kalmayan eski İnönü stadın yerine de millet bahçesi yapılacak. 300 yataklı Malatya Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesi ile 217 yataklı Onkoloji Hastanesi’nin de aralarında bulunduğu 5 sağlık tesisinin daha inşaatı sürüyor. 300 yataklı Battalgazi Devlet Hastanesi’nin ihalesi yapılacak. Malatya-Darende-Gölbaşı yolu Malatya-Hekimhan yolu Kömürhan Köprüsü, Kuzey Çevre Yolunun da aralarında bulunduğu 7 ulaşım projesi devam ediyor. Sivas-Malatya ve Malatya-Elazığ hızlı tren hatlarının proje çalışmaları sürüyor. İlimizde 373 bin dekar alanı daha sulamaya açılacak. Havalimanımıza yeni terminal binası yapacağız. Yaparsa AK Parti yapar, diğerleri sadece laf yapar diyorum. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Güçlü, meclis, şart,
Yorumlar
Haber Yazılımı