Haber Detayı
05 Ağustos 2018 - Pazar 21:13
 
Gereken dersi veririz
Malatya Tarım ve Hayvancılık Platformu (MATHAP) üyeleri, ABD'nin Türkiye'ye yönelik yaptırım kararını sert sözlerle eleştirerek, “Bizler Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın yanındayız. Kimse ülkemizin üzerinde oyunlar oynamaya kalkmasın yine gereken dersi veririz” dedi.
GÜNDEM Haberi
Gereken dersi veririz

Ülke gündemi ve sektör sorunlarını görüşmek üzere Malatya Birlik ve Platform binasında bir araya MATHAP üyeleri yapılan toplantı sonrasında görüşlerini yapılan basın açıklaması ile kamuoyuyla paylaştı. MATHAP Başkanı İhsan Akın, “Bilindiği gibi geçmişte olduğu gibi bu gün de ABD ve yandaşı ülkeler tarafından ülkemiz üzerinde çeşitli oyunlar oynanmaktadır. Bu anlamda ABD ve yandaşları tarafından oynanan oyunun asıl amacı ülkemizin başta ekonomisini çökertmek, birlik ve beraberliğimizi bozmak, ülkemizi kaos ortamına sürükleyerek iç kargaşa çıkartmaktır” dedi. 

Amaçları huzurumuzu bozmak

Akın, “ABD’nin ülkemiz üzerinde bugün oynamaya çalıştığı oyunlar geçmişte de 1978 yılında İran Şahı Rıza Pehlevi’ye oynanan oyunları hatırlatmaktadır. O tarihte İran’da suni olarak meydana getirilen dövizin yükseltilmesi, ekonominin çökertilmesi sonucu halkın sokaklara dökülerek bitmeyen eylemlere başlamış ve İran şahı Muhammed Rıza Pehlevi 1979 yılı başında ülkesini terk etmek zorunda kalmıştı. Amerika ve yandaşı ülkelerin bilmesi gereken şudur: Bin yıllık köklü bir tarihe sahip olan ülkemiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti, ne İran Devleti, ne Mısır, ne Irak, Ne Suriye, ne de Afrika’da bir kabile ülkesidir. Burası 72 buçuk milletin yüzyıllardır kardeşçe, Kürdiyle, Türküyle, Alevisiyle, Sünnisiyle, Lazı ile Çerkezi ile her din, ırk ve mezhebiyle, vatanına, bayrağına, milletine, devletine, dinine, örf adet ve geleneklerine bağlı, kimsenin tahakkümü altına girmeyi kabul etmeyecek ve hiçbir zaman etmemiş büyük bir ulusun yaşadığı Türkiye Cumhuriyet Devletidir” diye konuştu.

Tek amacımız devletimizin bekasıdır

Başkan Akın, “Zaman zaman bazı vatan hainleri, çukurlar, yardım ve yatakçıları, tıpkı 15 Temmuz hain FETÖ/PDY tarafından yönetilen dışardan kumandalı alçakların olduğu herkesin malumudur. Sonuç olarak, bizler MATHAP olarak geçmişte olduğu gibi elimizi, bedenimizi, yüreğimizi ve malımızı ülkemiz için her konuda feda etmeye hazırız. Tarım ve hayvancılık noktasında taleplerimizi sıkıntılarımızı çeşitli vasıtalarla devletimize ulaştırarak çözüm yolları arıyor bazı konularda çiftlilerimiz için yaptığımız projeler noktasında önemli destekler alıyoruz. Bu anlamda tüm desteklemeler için emeği geçen Sayın Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Ancak genel bir durum değerlendirmesi yaptığımızda başta akaryakıt olmak üzere tarım arazilerinin tam anlamıyla ekilip biçilmemesi nedeniyle yem fiyatları üreticimizi sıkıntılara sokmaktadır. Döviz oyunları nedeniyle dış kaynaklı olduğunu bildiğimiz sorun ve sıkıntılarla uğraşmaktayız. Sektörümüz tarafından özellikle yurtdışında yapılan harcamalarda getirilen hayvansal ve tarımsal ürünlerin fiyatının döviz üzerinden hesaplanmasından dolayı kağıt basarak para kazanan ülkelerin bu rantının önüne geçilebilmesi için herkes kendi ülkesinin parası ile alışverişini ve ticaretini yapmalıdır. Aksi halde bu tür oyunlar, provokasyonların devam edeceği aşikârdır. Bizlerin alması gereken önlemler Devlet Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın da açıkladığı gibi yapmamız gereken Türk parasının değeri için bütün varlık ve alışverişlerimizi döviz ile değil de kendi değerimiz olan, ekonomimiz olan Türkiye Cumhuriyeti Lirası ile yapmalıyız” ifadesinde bulundu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Gereken, dersi, veririz, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı