Haber Detayı
08 Kasım 2018 - Perşembe 20:08
 
Festival yarın başlıyor
Malatya Büyükşehir Belediyesi koordinesinde 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8. Uluslararası Malatya Film Festivalinde birçok yeniliklere yer verilecek.
SANAT Haberi
Festival yarın başlıyor

Festivale bu yıl konuk ülke olarak Filistin katılacak. Türkiye’nin çeşitli illerinden 10 üniversiteden 4’er öğrenci ve birer akademisyen de programlarda davetli olarak yer alacak. Konuklar Malatya’nın tarihi mekânlarını ve Malatya’yı gezecek. Bu kapsamda şehir içi gezilerinin yanında Levent Vadisi ve Nemrut ziyaret edilecek. Engellilere yönelik filmler Hilton oteli ve özel salonlarda gösterilecek. Film gösterimleri huzurevi, sevgi evleri ve MABEK tesislerinde gösterilecek. Bunun yanında bütün ilçelerde de uygun mekânlarda filmler vatandaşlara sunulacak.

FİLİSTİN’İ YALNIZ BIRAKMAYACAĞIZ

Festival Direktörü Suat Koçer festivalde yer alacak etkinlikleri ve bu yıl yapılacak olan yenilikleri söyle anlattı: “Geçen yıl festival konuk ülke olarak Güney Kore katılmıştı. Bu yıl ise Filistin'i misafir ediyoruz. Filistin'i misafir etmemizin sebebi de Filistin her anlamda varlık mücadelesi veren bir ülke. Ne yazık ki hayatın diğer alanlarında olduğu gibi sanatta da, sinemada da çeşitli kısıtlamalarla karşı karşıya kalıyor.  Filmleri çok zor imkânlarla festivallere katılabiliyor ve film çekimleri engellere maruz kalıyor. Bizler de nasıl Türkiye Uluslararası Arena'da Filistin meselesine sahip çıktıysak, Filistin'i bu anlamda yalnız bırakmadı isek, biz de sinema alanında Filistin'in yanında olduğumuzu ifade etmek istedik. Bu yüzden de bu yıl konuk ülke olarak Filistin'i tercih ettik.

ÖĞRENCİLERİMİZLE SİNAMAMIZ BULUŞACAK

Öğrenciler festivalde programımız ise bu yıl uygulamaya aldığımız bir yenilik. Türkiye'nin 10 ayrı Üniversitesi bu yıl Festivale dörder öğrenci ve birer akademisyenle katılıyorlar.  Malatya İnönü Üniversite misafirhanesinde öğrenciler misafir edilecek. Akademisyenleri de biz Festival olarak misafir edeceğiz. Öğrenciler festivalde film seyredecek. Diğer etkinliklerimize ve eğitimlere katılacaklar. Ustaların verdiği eğitimler ve bir taraftan kendi bölümleri ile ilgili mezun olduktan sonraki dönemle alakalı olacak. Usta isimlerle tanışma fırsatı bulacaklar. Festival geldi bölümünde toplam 10 Üniversiteden öğrenci ve akademisyenler programa katılmış olacak.

TRT BELGESELLERİ YER ALACAK

TRT Belgesel Kuşağımız var. Bu sene önemli yeniliklerden birisi. 5 tane belgesel Avşar sinemaları ve Yeşil sinemada seyirciyle buluşacak. Bunlar bazıları bir kaç bölümlük belgeseller. Onların ilk bölümleri festival kapsamında seyirci ile buluşacak. Bu programda yer alan bazı belgeseller ise tek bölümlük belgeseller olarak gösterime sunulacak.

KORKU VE KOMEDİ FLİMLERİ GÖSTERİLECEK

Festivalde bu yıl Korku ve Komedi filmleri de yenilik olarak yer alacak. Bunlardan birisi ‘Korku Tüneli’ Korku Tüneli diye bir bölümünüz var. Bu filmler gece seanslarında geç vakitlerde gösterecek. Bu kapsamda 3 Filmimiz var. “Bir ejderha uyanıyor, Dışarıda ve Siccin 5i”, ikisi yabancı biri yerli olmak üzere yine aynı şekilde yeşil sinemalarında ve Avşar sinemalarında bu filmler gösterilecek. Komedi filmlerimiz olacak. 3 film yine ikisi Yabancı biri yerli olmak üzere. Arif v 216, 9 Kasım Cuma günü Avşar sinemalarında filmin gösterimi olacak. Bir de her yıl düzenlediğimiz çocuklara yönelik olarak 'Mişmiş Çocuk Filmleri' var Çocukların aileleriyle beraber gelip seyredebilecekleri filmler. 3 film de bu kapsamda seyirciye sunulacak.

FESTİVAL GELDİ

Bu yıl ayrıca ‘Festival geldi’ sloganıyla uyguladığımız bir bölüm de olacak.  Festival alanımız olan yeşil Sinema ve Avşar Sineması’na yeni bir yer daha ekledik. Sanat Sokağı içerisindeki Sanat Merkezini de bu sene festival alanına ekledik. Artık bundan film gösterimleri, hem etkinlikler, söyleşiler, paneller gibi özel etkinlikler Sanat Merkezi'nde düzenlenecek. Festival geldi bölümüyle alakalı ayrıca huzurevinde 10 Kasım Cumartesi program yapacağız.  ‘Milyarder Deniz'in şarkısı’ ve ‘Okul Yolunda’ diye bir film peş peşe gösterilecek. Malatya huzurevinde, Hilton otelde ve yine aynı şekilde Hilton otelinin balo salonunda çocuklara ve engelli arkadaşlarımıza yönelik 11 Kasım pazar günü, ‘Renkli balık, Dünyalar kaşifi, çocuklar için Milat gösterilecek.

ULAŞIM DESTEĞİ SUNULACAK

Bunun yanında bu festivalin merkezine ulaşım konusunda Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin desteği olacak. Huzurevine, Sevgi evlerine ve Suriye kampındaki misafirlerimize, engelsiz bölümü ile engelli sinemasever kardeşlerimizi filmler hazırladık. Onlara yönelik programlar hazırladık. Ama istiyorum ki Festival heyecanı sadece Festival alanıyla sınırlı kalması daha geniş kitlelere ulaşsın.

MALATYA FİLM PLATFORMU ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRECEK

Malatya için Festival kapsamında çok yine önem verdiğiniz etkinliklerden birisi Malatya Film Platformu. Yapım aşamasındaki projelerin maddi olarak desteklendiği ve eğitimlerle desteklendiği bir bölüm. Bir Türk film fabrikası gibi film atölyesi gibi düşünebiliriz. Malatya Film platformunun burada Ertem Eğilmez Aile filmleri ve TRT kanalının yapım desteği olarak için uzun metraj filme destek veriyoruz. TRT bu yıl önemli partnerlerimizden birisi. TRT'nin desteği ile kısa film bölümüne eklendi.  Biz Malatya uluslararası film Platformu adında bir uluslararası platform kurmuştuk. Azerbaycanlı müttefiklerimizle beraber bu sene Hilton, Anemon otelde Malatya film platformunun bütün etkinlikleri eğitimleri ile söyleşiler ile beraber devam edecek

MALATYA TANITILACAK

Festivalin sanat boyutu olduğu kadar bir şehrin tanıtımına kültürüne ekonomisine de önemli katkıları var. Bu bağlamda Şehri misafirlerimizi en iyi şekilde tanıtabilmek için bazı etkinlikler düzenliyoruz. Bu sene hem değerli misafirlerimizi Hem uluslararası misafirlerimizi Nemrut'a geziye götüreceğiz. Diğer bir önemli gezimiz şehir içi gezisi olacak. Bütün misafirlerimizi çeşitli gün ve saatlerde Malatya'da şehir içinde bir gezintiye çıkartacak Malatya’nın şarkılarını dinletecek,  sokaklarını önemli tarihi ve kültürel mekânlarını alanlarını görme tanıma şansı oluyor. Bu etkinliklerin Malatya’nın tanıtımına katkısı olması bakımından önemli olduğunu düşünüyorum.

FİLİMLER 2 DEĞİŞİK MEKAN VE ZAMANDA GÖSTERİLECEK

Festivalde yer alan yarışma filmleri ile ilgili olarak geçen yıl olduğu gibi bu sene de 2'şer seanstan filmlerimiz oynuyor. Bunlardan bir seans Avşar sinemalarında bir seansı da Yeşil sinemalarda gösterilecek. Sinemaseverler filmlerden birisinin seansı kaçırdıklarını da diğer seansında bu filmi izleyebilecekler. Malatya Park AVM’de söyleşilerimiz var. Bu yıl 2 oyuncu Malatya Park AVM söyleşileri ile vatandaşlarımızla buluşacak. Festivalimizin danışmanlığını yapan İpek Tuzcuoğlu’da bu söyleşilere katılacak. Festivalinin ulusal jüri üyelerinden Haluk Piyes’de programlara katılacak.

İLİN HER YANINDA GÖSTERİM YAPILACAK

Cem Yılmaz'ın gündüz bir programı olacak. Avşar sinemasında film gösterimi olacak saat 14'te ‘Arif v 216’ filminin gösterimin hemen sonrasında Saat 16 gibi de Cem Yılmaz söyleşi yapacak. Osman Sınav'ın Cumartesi günü İnönü iniveresinde bir programı olacak. Usta öğrenci buluşması başlığı altında Osman Sınav ile öğrenciler buluşacak. Bu yılın 3 önemli bir isimin filmini göstereceğiz. Hem Avşar sinemasında, hem Yeşil sinemadaki filmler gösterilecek. Aynı zamanda 10 civarında Filistinli yönetmen oyuncu ve yapımcı da yine misafir edeceğiz.  Onun yanında yine Filistin Seçkisi kapsamında bir de film kısa filmler göstereceğiz. Ayrıca bu yıl Malatya’nın ilçelerinin tamamına bu filmleri götüreceğiz. Uluslararası jüri başkanlığımızı Nuri Bilge Ceylan üsleniyor. Nuri Bilge Ceylan'ın 12 Kasım pazartesi günü saat 11.30 da Anemon otelde bir ustalık sınıfı program olacak. Bu da Malatya’nın tanıtımı anlamı hem de bu Festival heyecanı ülke çapında yayılmasında önemli diye düşünüyorum. Sanat Sokağı başta olmak üzere fotoğraf makinesi Müzesi, gramofon Müzesi ve diğer bazı mekânları kültür merkezlerini aynı şekilde Levent Vadisi'ne ve diğer bazı yerlerde misafirlerimiz hem yurtiçinde Misafirlerimiz hem yurtdışında Misafirlerimiz gezmiş olacaklar.”

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Festival, yarın, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı