Haber Detayı
07 Kasım 2018 - Çarşamba 20:15
 
Festival Cuma başlıyor
Malatya Büyükşehir Belediyesinin koordinesinde 9-15 Kasım 2018 tarihleri arasında düzenlenecek olan 8.Uluslararası Malatya Film Festivali içerisinde yer alacak etkinliklerin ve yapılacak faaliyetlerin programı açıklandı.
SANAT Haberi
Festival Cuma başlıyor

Cuma günü başlayacak olan festival için düzenlenen tanıtım ve bilgilendirme toplantısına, Malatya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Nogay, Büyükşehir Belediyesi Başkan danışmanı Mehmet Güner, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı İhsan Gençay, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sabri Akın, Fastival direktörü Suat Köçer ile basın mensupları katıldı.

BİRÇOK SANATÇI KATILACAK

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cemal Noğay, Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak önemli bir etkinliğe imza attıklarını hatırlatarak, Tüm Malatyalıları festivale katılmaya davet etti. Festivale Türk ve Dünya sinemasının önemli eserleriyle birlikte, birçok ünlü sanatçının da katılacağını ifade eden Noğay, “Malumunuz olduğu üzere 9 ile 15 Kasım tarihleri arasında ilimizde Türkiye'de A Klasmanında gerçekleştirilen film Festivali'nin icrası gerçekleştirilecektir. Daha önceden programın içeriği açısından, katılımcılar açısından, sanat danışmanımız ve arkadaşlar çeşitli alanlarında yaptıkları basın toplantılarında, Valimiz ve Belediye başkanımız detaylı bilgi vermişlerdi.  Bugünkü basın toplantımızda ve 9 ile 15 Kasım 2018 tarihleri arasında gün gün icra edilecek programları sizlerle paylaşmak istedik. Bizim de öncelikle Malatya olarak, hem uluslararası, hem yerli ve yabancı misafirlerimize en iyi bir şekilde hizmet vermek ile alakalı Büyükşehir Belediyesi olarak başta hem programa ulaşım açısından, hem güvenlik açısından, diğer taraftan programın genel organizasyonu açısından bir ekip oluşturduk. Programa ulaşım açısından yeni ek seferler düzenleyeceğiz.  İlçelerde de sinemanın vatandaşlar buluşması açısından yapılacak etkinliklerin detaylarını Suat Bey size aktaracak.  Gösterim merkezlerinde de Vatandaşlarımızın daha kolay bir şekilde o merkezlere ulaşabilmesi için en azından ulaşım noktasında Büyükşehir Belediyesi olarak almamız gereken tedbirler bize önceden alıp vatandaşın hızlı kolay bir şekilde bu programlara iştirak etmesini sağlamaya çalışacağız” dedi.

FESTİVALİ MALATYA SAHİPLENMELİ

Fastival direktörü Suat Köçer ise, uzun yıllardır sinema sektöründe yer alan ve sinema yazarlığı yapan bir kişi olduğunu vurgulayarak, “Bu tarz organizasyonlarda siz ne kadar iyi bir program hazırlarsanız hazırlayın, ne kadar büyük bir program hazırlarsanız hazırlayın, ne kadar iddialı isimlerle ulaşırsanız ulaşın,  her halükarda, nihayetinde bu iş bir imkan meselesidir. Bir sahiplenme bir aidiyet meselesidir. Çünkü pek çok bakımdan birçok alanlardan oluşan aşamalardan oluşan organizasyonlar dolayısıyla sahiplenmemiz çok önemlidir. Ben bu bağlamda Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin bu kadar büyük bu kadar kapsamlı ve artık sinema sektöründe ciddi bir yer edinmiş Türkiye'nin önemli Festivali arasına girmiş böyle bir Festivali büyük bir aidiyet duygusu ile sahiplendiği desteklendiği ve daha iyi noktalara taşımak için de imkanlar seferber ettiği için çok çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

FESTİVAL PROGRAMIMIZ HAZIR

Köçer, “İstanbul'da bu konuda bir basın toplantısı düzenlemişti. Orada festivalin bütün ayrıntılarını en azından ana hatlarını sizlerle paylaşmıştık. Burada biraz daha ayrıntılı bazı bilgiler vermek istiyorum. Festivali ait birkaç yayınımızı sizlerle paylaşmak istiyorum. Öncelikle Festival çizelgemiz dün Halkın ve sinemaseverlerin ulaşabileceği birçok noktaya dağıtıldı. Çizelge 1'de festivalin film programı var.  Burada gün gün festivalin yarışma bölümünde ve seçkiler kısmında özel etkinlikler kısmında yer alan filmlerin program çizelgeleri var. Festival geldi programımız diye ayrı bir programımız var. Bu programın Malatya için çok çok önemli olduğunu düşünüyorum. Bu çizelgede pratik bir şekilde festival katılımcılarının programı takip etmeleri ve tercihte bulunabilmeleri için bir imkândır. Diğer taraftan Festival biletleri de satışa sunuldu. Avşar sinemalarında ve Yeşil Sinema da gişelerden temin edilebiliyor. Mümkün mertebe daha çok insan yararlansın diye geçen yılki fiyat üzerinden tam bilet için büyükler 5 lira, öğrenciler için 3 lira gibi mütevazi bazı rakamlar belirledik.  Bu sene bir Festival gazetesi çıkardık. Gazetenin içinde de yine festivalde geçen yıl ve bu yıl için önemli olan bazı başlıklar ve konular var. Festivalimizin program çizelgesi film çizelgesi var.  Burada sinemaseverler hangi salonlarda hangi filmlerin oyun atılacağını rahatlıkla görebilirler” dedi.

YETİŞKİNLER 5, KÜÇÜKLER 3 TL ÖDEYECEK

Köçer, “Geçen sene Malatya Film Festivali'ne bir yenilik ile başlamıştık. Sinemanın sadece bir kültür olmadığını, bir şenlik olmadığını, aynı zamanda bir kültür olduğunu ve bu işin felsefik ve düşünsel planının bizim için çok önemli olduğunu aktarmıştık.  Bu amaçla da her yıl bir sempozyum düzenleyeceğimiz belirtmiştik. Geçen yıl Türk sinemasında yerel kodlar başlıklı bir sempozyum düzenledik. Bu sempozyumda festivalimizin de çok önemli bir değer verdiği yerellik meselesini etrafına bir şekilde tartışmıştık. O tartışmaları kitap haline getirdik. Türk sinemasında yerel kodları ismi ile kitaplaştırdı. Çünkü bu kitap alanında tek bir kitap olmuştu. Daha önce bu konuda bu çapta bir çalışma yapılmamıştır. Bir kaynak olma özelliği de taşıyacak bu kitabı PDF formatında belediyemizin internet sitesinde de paylaşacağız” dedi. Daha sonra festival direktörü Suat Köçer daha sonra Festival bünyesinde yer alan etkinlikler hakkında geniş bilgiler vererek gazetecilerin sorularını cevapladı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Festival, Cuma, başlıyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı