Haber Detayı
10 Mayıs 2018 - Perşembe 20:56
 
Etli pilav ikramı
Malatya’da Vakıf Haftası kutlamaları düzenlenen çeşitli etkinliklerle devam ediyor. Malatya Vakıflar Bölge Müdürü Azra Yavaşoğlu, Vakıflar haftası kutlamaları kapsamında önceki gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kendilerini kabul ettiklerini hatırlatarak, Külliyede düzenlenen toplu açılış töreninde Bölge Müdürlüğüne bağlı 6 eserin açıldığını söyledi.
KÜLTÜR Haberi
Etli pilav ikramı

Hafta süresince etkinliklerin devam ettiğini hatırlatan Yavaşoğlu, Yeni Cami önünde geleneksel etli pilav dağıtımı öncesi konuşarak hafta süresince yapılacak etkinliklere değindi. Yapılacak yeni bina ile ilgili açıklamalarda da bulunan Yavaşoğlu, bölge müdürlüğü bünyesindeki bazı eserlerden vakıflara gelir elde etmeyi planladıklarını da söyledi. Yavaşoğlu, “Külliye’de toplamda bir sene içerisinde yapım ve onarımı tamamlanan 250 eser Genel Müdürlükçe açıldı. Bunların 6 tanesi Malatya Bölge olarak yaptığımız eserlerdi. Malatya Bölge olarak 2004 yılından beri 74 eserimizi ihya edip ayağa kaldırdık. 50 bine yakın vatandaşımıza, muhtaç ailelerimize sosyal yardımlarda bulunduk. Halen öğrencilerimize burs veriyoruz. Muhtaç ailelerimize yardımcı oluyoruz. Sosyal Yardımlaşma, hayrattan da gıda yardımı yapıyoruz. Bunlar bizim vakıflarımızın hayrat şartlarını yerine getirmek için yaptığımız işler. Aynı zamanda gelirlerimize arttırmaya yönelik akarlarımızı da artırmak için uğraşıyoruz” dedi.

Yeni binamız olacak

Yavaşoğlu, “Malatya’da da yeni bir yer satın aldık, orayı bir iş hanına çevireceğiz. İnşallah Eylül ayında bir temel atacağız, hedefimiz o yönde. Sanat Sokağının karşı tarafında yapacağız. Daha sonrasında ise kendi mevcut yerimizi de yatırıma çevireceğiz. Şu aşamada da hedeflerimiz arasında gelirlerimiz arttırmak var Malatya Bölge olarak. Çalışmalarımızda hem eserlerimizi onarmayı, hem gelirlerimizi arttırmaya yönelik yoğun bir gayret sarf ediyoruz. Kurumumuz diğer vakıflarla karıştırılıyor. Biz Malatya’da Vakıflar Bölge Müdürlüğü olarak Ankara’da Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlıyız. Vakıflar Genel Müdürlüğümüzde Selçuklu ve Osmanlı’da kurulmuş ve şuanda kendi evlatları hayatta olmayan Vakıfları temsil ve idare eden bir resmi devlet kurumudur ve özel bütçeli bir kurumuz. Ecdadın akar olarak vakfettiği yerlerin gelirleri ile hayrat ve hayır işlerini yapmakla yükümlüyüz. Bu konuda bir gayretimiz var. Vakıf bilincini, en doğru yaşatmak ve şimdiki nesillere aktarmak gibi bir misyon edindik kendimize” şeklinde konuştu. Yapılan konuşmanın ardından cami cemaatine etli pilav ikram edildi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Etli, pilav, ikramı,
Yorumlar
Haber Yazılımı