Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 12:37
 
Çiftçi zor durumda
Malatya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Yunus Kılıç, doların yükselmesinden olumsuz etkilenen çiftçilerin, özellikle mazot, gübre, yem ve ilaç gibi ithal girdilerdeki artış nedeniyle desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.
EKONOMİ Haberi
Çiftçi zor durumda

Mazot ve gübre desteği bekliyoruz

Kılıç, gazetemize yaptığı açıklamada, dolardaki yükselişin üretim yapılan tüm sektörleri etkilediğini belirtti. Doların yükselmesi nedeniyle çiftçilerin de mağdur olduğuna işaret eden Başkan Kılıç, "Doların yükselmesinden olumsuz etkilenen çiftçiler özellikle mazot, gübre, yem ve ilaç gibi ithal girdilerdeki artış nedeniyle desteğe ihtiyaç duyuyorlar. Bu talepler tüketicileri de ilgilendiriyor, çünkü girdilerdeki fiyat artışları, yüksek aracı karlarıyla birleşince tüketiciye katlanarak yansıyor" dedi.

Tarımsal üretim durmamalı

Tarımsal girdilerdeki vergi yükünün azaltılması gerektiğini ifade eden Yunus Kılıç, "Tarımsal girdilerdeki vergi oranları düşürülmeli. Ekonomik durum bu şekilde devam ederse tarımsal üretim durma noktasına gelir diye endişe ediyoruz. Buğdayın kilosunun 1 liraya olduğu dönemde bakkal dükkânı da zarar eder üretici de zarar eder. Üreticinin elindeki ürün para etmezse üretici tarımdan kopar. Kısacası, çiftçi zor durumda. Acil destek bekliyor" diye konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Çiftçi, zor, durumda,
Yorumlar
Haber Yazılımı