Haber Detayı
08 Ekim 2018 - Pazartesi 21:01
 
Camileri sevdirelim
Diyanet İşleri Başkanlığı ile İnönü Üniversitesi öncülüğünde organize edilen Sosyo-Kültürel ve Mimari Açıdan Uluslararası Cami Sempozyumu düzenlendi. Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, “Çocuğun ayağı camiye alışsın, yüzü camide gülsün istiyorsak, çocuğun annesini de camiye davet etmek gerekir” dedi.
YAŞAM Haberi
Camileri sevdirelim

Camilerimiz insanların merkezinde olmalı

Malatya İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre Kültür Merkezinde yapılan sempozyumda konuşan Diyanet İşleri Başkan Yardımcısı Huriye Martı, caminin sadece ezanın, ibadetin değil, ilim ve irfanın da yuvası olduğunu belirterek, “Cami ile ibadet, ibadet ile hayat arasında sürekli bir akış bulunur. Cami, ibadetin hayata can verdiği, hayatın ise ibadet neşvesine dönüştüğü mukaddes mekandır. Dolayısıyla gönüllerin sükuna erdiği, zihinlerin beslendiği, insanların güven bulduğu bu mekan, elbette ki insanların merkezinde olmalıdır” diye konuştu.

Çocuğun ayağını camiye alıştırmalıyız

Milletin büyük destekleriyle yapılan camilerin en büyük arzusunun da genç cemaate kavuşmak olduğunu anlatan Martı, yaşlanan, suskunlaşan ve gün geçtikçe tenhalaşan bir caminin boynunun bükük kalacağını ifade ederek, “Diyanet İşleri Başkanlığımız, 'yaşayan cami modeli' ile camilerimizin hayatın merkezinde yer alması için çaba göstermektedir. Çocuklara camiyi sevdirmek, onlara beklendiklerini htirmek hepimizin görevidir. Çocuğun ayağı camiye alışsın, yüzü camide gülsün istiyorsak, çocuğun annesini de camiye davet etmek gerekir” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Camileri, sevdirelim,
Yorumlar
Haber Yazılımı