Haber Detayı
14 Ağustos 2018 - Salı 21:23
 
Büyükşehir sudan elektrik üretecek
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılacak Kuyuönü Hidroelektrik Santrali'nin (HES) temeli atıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, “Katı atıktan, sudan ve güneşten enerji üretiyoruz. Temelini attığımız Kuyuönü HES projemiz ile 2.2 megawat enerji üreteceğiz. Fiilen 7 megawatlık enerji üretiyoruz” dedi.
TEKNOLOJİ Haberi
Büyükşehir sudan elektrik üretecek

SUYA HİÇBİR MÜDAHALE OLMAYACAK

MASKİ’nin Cemal Gürsel Mahallesi'ndeki içme suyu deposunun yanında yapılacak Kuyuönü HES'te 2,2 megavatsaat enerji üretilecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kentte şu anda katı atık ve güneş enerjisi santralinde 7 megavatsaat enerji üretildiğini belirtti. Polat, “Temelini attığımız yerde bizim su depomuz var. Şebekeden gelen su herhangi bir yükselti yapmaksızın, türbinlerden geçerek depomuza girmiş olacak. Suyla ilgili hiçbir müdahale ortaya koymaksızın 2,2 megavatsaatlik enerji üretimi gerçekleştireceğiz” dedi.

HES PROJESİ İYİ BİR ÖRNEKTİR

Belediyecilik yatırımlarının farklı boyutlara geldiğine dikkat çeken AK Parti Malatya Milletvekili Ahmet Çakır da, “Belediyecilik yatırımlarının en önemlisi çevreye yapılan yatırımlardır. Enerji ihtiyaçlarının farklı boyutlara gelmesi, kendi enerjini üretmeye sevk etti. Büyükşehir Belediyemiz şuan ürettiği enerjiyle ciddi manada gelirler kasasına koyuyor. Yeni katı atık sahası Büyükşehir Belediyesinin örnek olacak projelerinden bir tanesidir. Büyükşehir Belediyemiz dinamik yapısıyla Malatya’yı kalkındırıp geliştiriyor. HES projesi de buna iyi bir örnektir” diye konuştu.

BÜYÜKŞEHİR’E YABANCILIK ÇEKMİYOR

AK Parti Malatya Milletvekili Hakan Kahtalı ise, “Malatya’ya değer katacak bu projeler büyümenin de göstergesi olacak. Hacı Uğur Polat Başkanım görevi devraldıktan sonra hiç yabancılık çekmeden bütün projeleri bir bir hayata geçiriyor ve üzerine yenilerini ekliyor” dedi. Milletvekili Bülent Tüfenkci de, Enerjide dışa bağımlılığı azaltacak yerli ve milli projeler Türkiye’miz için büyük önem arz ediyor. Rekabetin her geçen gün arttığı bu dönemde en büyük savaşlar enerji üzerine yapılıyor. Dışa bağımlılığı azaltacak her proje bizim için çok değerli” dedi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Büyükşehir, sudan, elektrik, üretecek,
Yorumlar
Haber Yazılımı