Haber Detayı
10 Temmuz 2018 - Salı 20:55
 
Boğulmalara karşı uyardı
Malatya Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı tarafından yaklaşan hava sıcaklıklarının artmasından dolayı vatandaşları anız yangınları ve boğulmalara karşı uyardı.
YAŞAM Haberi
Boğulmalara karşı uyardı

Her yıl yaz ayları başlangıcında yapılan uyarılar bu yılda yeniden yapıldı. Okulların tatil olması nedeniyle özellikle küçük çocukların ailelerine seslenen yetkililer, olası boğulma olaylarına karşı aileleri uyararak çocuklarını akarsu ve göletlerden uzak tutmaları konusunda uyardı. İtfaiye Daire Başkanı Hanifi Acar, “İlimizdeki baraj ve göletlerin dip yapısı bilinmediğinden boğulma olayları meydana gelmektedir. İlimizde ortalama her yıl 8 ila 10 kişi boğulma nedeniyle hayatını kaybediyor. Biz bunu sıfırlayabiliriz. Bilhassa çevremizdeki barajların ve göletlerin dip yapısı bilinmediğinden dolayı buralarda serinlemek amacıyla kesinlikle suya girilmemesi gerekiyor. Bunu çocuklarınıza öğretirsek Gençlik Spor Bakanlığımıza ait tesislere veya özel firmalara ait yüzme havuzlarına yönlendirebilirsek İnşallah bu boğulmalarında önüne geçmiş olacağız” dedi.

Yangınlara dikkat

Olası anız ve ot yangınlarına da dikkat çeken Acar, “Bu konuda da duyarlı vatandaşlarımızdan destek bekliyoruz. Öncelikle bağ ve bahçelerde yakmış oldukları ateşleri tamamen söndürmeleri gerekiyor. Bunun yanında özellikle araç sürücülerinin sigara izmaritlerini dışarı atmamaları gerekiyor. Bununla birlikte yangına sebebiyet vermesi muhtemel güneş ışığında mercek vazifesi görebilecek şişe ve cam parçalarının toprağa gömülmesi gerekiyor. Özellikle anız yakılması hem yangınlara sebep olduğu, hem de arazideki canlılara zarar verdiği için bu işlemden de uzak durulmalıdır” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Boğulmalara, karşı, uyardı,
Yorumlar
Haber Yazılımı