Haber Detayı
04 Eylül 2018 - Salı 20:59
 
Biz bu işi çözeceğiz
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, kenttin en önemli sorunlarından birinin trafik sorunu olduğunu belirterek, mastır plan çerçevesinde trafik sorununa orta ve kısa vadeli çözümler için adım attıklarını, yeni kuşak, bağlantı yolları ve alt merkezler oluşturmak için yoğun çaba sarf ettiklerini ifade etti.
GÜNDEM Haberi
Biz bu işi çözeceğiz

Başkan Polat’a gazetemizi ziyaretinde Malatya Büyükşehir Belediyesine halen devri gerçekleşemeyen Çakmak ve Altay Kışlasının durumunu, kenttin en önemli sorunlarından biri olan trafik sorununu, iptal edilen Horata Vadisi projesini, Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki sosyal tesislerindeki ABD menşeili ürünlerin alım-satımını, İnderesi Tabiat Parkını, Büyükşehir Belediyesine yeni atanacak Genel Sekreteri sorduk. İşte Başkan Hacı Uğur Polat ile yaptığımız röportajdan kesitler:

YEŞİLTEPE’DE KENTSEL DÖNÜŞÜM ŞART

NETHABER: Sayın Başkanım, Yeşiltepe bölgesinde bulunan Çakmak Kışlasının belediyeye devri ne zaman gerçekleşecek?

HACI UĞUR POLAT: Çakmak Kışlası 205 hektarlık bir alan. Burada yeşil alanla birlikte konutların olduğu alanda kentsel dönüşüm amaçlı bir çalışmayı yürütüyoruz. Bir yandan kurumların bir kısmını oraya taşıyacağız. Merkezde kalmış resmi kurumların bir kısmını o bölgeye götürmenin planlamalarını yapıyoruz. Plan bu şekilde hazırlanıyor. Yine orada okullar bölgesi yapacağız. Bir kısmını da sosyal donatı alanları olarak planlamalarını yapıyoruz. Allah var milletvekillerimiz bizlere çok yardımcı oluyorlar. Biliyorsunuz bu kışlamızın devri için Milli Savunma Bakanlığını, Çevre Şehircilik Bakanlığını Bilim ve Teknoloji Bakanlığını ziyaret ettik. Asıl arazinin tahsisli olduğu birim ise 2. Ordu ve diğer birimleridir. Bu yüzden öncelikle Milli Savunma Bakanlığı ile aramızda protokol yapmamız gerekiyor. Taştepe, Kiltepe, Melekbaba, Şehit Fevzi ve Yeşiltepe bölgelerini de kentsel dönüşüm rezerv alanları olarak düşünüyoruz. Çünkü buraların dönüşümü şarttır.

MÜZAKERE SÜRECİNE GİRDİK

NETHABER: Başkanım, Altay Kışlasında peki durum nedir?

HACI UĞUR POLAT: Altay Kışlası'na ise şehir içerisindeki tüm sanayi sitelerinin taşınması amacıyla istiyoruz. Çakmak Kışlası’nın bulunduğu yerde kışlamızda askeri alanlar var. Bu askeri alanları Altay Kışlasında Malatya Büyükşehir Belediyesi yapacak ve bu hizmetin karşılığında da Çakmak Kışlasını, askeriyemiz Milli Savunma Bakanlığımız Büyükşehir Belediyemize terk edecekler. Bizlerde burayı kentsel dönüşüm rezerv alanı olarak hizmete açmış olacağız. Biz bu görüşmeleri yaptıktan sonra belediyemizdeki arkadaşlarımız Ankara'ya gönderdik. Ankara'da görüşmeler yaptılar. Yine burada Çakmak Kışlası ile ilgili 2. Ordu da müzakereler yapıldı. Sonuç itibarıyla da Milli Savunma Bakanımız Bu konuyla ilgili yetkili Generali ve yine Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nda bir rütbeli askerimiz, 2. Ordu ve Çakmak Kışlasından yetkililer Büyükşehir belediyemizde karşılıklı olarak heyetler arası müzakerelerde bulunduk. Heyetler arası müzakerelerin değerlendirilmesi halen devam ediyor. Bu süreçten sonra protokol ve muvafakat aşaması geliyor.

ALTAY KIŞLASINA KAPALI ALANLAR YAPMAMIZ GEREKİYOR

NETHABER: Başkanım, burası ne zaman devredilir görüşmelerinizde size bu konuda bir bilgi verildi mi?

HACI UĞUR POLAT: Bizim protokolü imzalamamız kısa zamanda oldu fakat asıl olan protokolün gereklerini yerine getirmektir. Protokolün gerekleri içerisinde ise Çakmak Kışlasının taşınması için Altay Kışlasına kapalı alanların yapılması gerekiyor. Bunun sürecinde ekonomik durumu da göz önünde bulunduruyoruz. Büyükşehir Belediyesi olarak olayın yakın takibi içerisindeyiz.

HORATA VADİSİ'NDEKİ KENTSEL DÖNÜŞÜM DEVREDEN ÇIKMADI

NETHABER: Başkanım, Horata Vadisi Projesini neticede düne kadar yapmayacaktınız. Peki, şimdi bu proje ile ilgili hiçbir gelişme yok mu?

HACI UĞUR POLAT: Horata Vadisi projesi ile ilgili teknik çalışma alanı var. Onları yapıyoruz. Bazı bölümlerin imarı ile ilgili çalışmalar ile adalar halinde dönüşümü öneriyoruz. Horata Vadisi'ndeki kentsel dönüşüm devreden çıkmadı. Kentsel dönüşüm çerçevesinde burada çalışmalar devam edecek ama burada mülk sahiplerinin kendilerini serbest bırakacağız.

SOSYAL TESİSLERDE ABD MENŞELİ İÇECEK VE YİYECEK SATILMAYACAK

NETHABER: Başkanım, sizlerde büyükşehir belediyesi olarak sosyal tesislerinde ABD menşeili ürünlere ambargo koyacak mısınız?

HACI UĞUR POLAT: Öncelikle belediyemizce işletilen sosyal tesislerde satılan ABD menşeli içecek ve yiyecekler belirlendi. Sosyal tesislerde bu ürünlerin alımı ve satımı durduruldu.

BELEDİYE OLARAK BİZİMDE TASARRUF TEDBİRLERİMİZ OLACAK

NETHABER: Başkanım, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Bey(Berat Albayrak) sık sık tasarruf tedbirleri ile alakalı açıklamada bulunuyor. Belediye olarak sizler nasıl bir tasarrufa gideceksiniz?

HACI UĞUR POLAT: 112 acil eylem planı çerçevesinde inşallah çok az bir sapma haricinde tamamını gerçekleştireceğiz. Ama biz acil eylem planı çerçevesinde belediye içerisinde 314 proje ile ilgili adımı 112 acil eylem planı içerisinde ciddi bir tasarruf söz konusu olmayacak. Ama devamı olan diğer 314 projeler ile ilgili mali yapısı yeni çıkan maliyetler göre projelerimizi yeniden revize ediyoruz. Bununla ilgili olarak da sadece yatırımlarla değil harcamalarla ilgili olarak da harcamalara minimuma indirmek optimum düzeyde tutmak için tasarruf tedbirlerimizin şuan çalışmalarını yapıyoruz. Bununla ilgili bir komisyon kurduk bu komisyon bunların analizlerini yapıyor.

MASKİ ZATEN TASARRRUF YAPACAK

NETHABER: Başkanım, MASKİ’nin borç durumu ortada. Peki, MASKİ ile ilgili bir tasarruf yapacak mısınız?

HACI UĞUR POLAT: MASKİ kendi içerisinde bu konuyla ilgili yapacağımız yatırımlar ile ilgili maliyet analizleri ne yapıyor. Bu maliyet analizlerini çıkardıktan sonra ülkemizin genel gidişatına uygun olarak da, çünkü bu bir ekonomik savaştır. Bugünkü pozisyonumuz ne 1994 krizi, ne 1999 krizi, ne 2001 krizi nede 2008 dünya krizi gibi bir kriz değil bu bir savaş. Savaşın sebebi ise Türkiye'nin bölgenin emperyalist güçler tarafından şekillendirilmesinde iradesini ortaya koyup, masada söz sahibi olup burada bir oyuncu olarak sözünü söylemesidir. Asıl Türkiye'nin bu tavrına karşılık Türkiye'yi köşeye sıkıştırmak, bölgede istediklerini yaptırmak, istedikleri adamları atmak için geliştirdikleri bir ekonomik savaştır. Bu savaşa karşı hepimizin dikkatli olması uyanık olması gerekiyor. Gerek vatandaş olarak gerekse kamu olarak tedbirlerimizi almamız gerekiyor. Çünkü bizde bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi olarak az önce de ifade ettiğim gibi gerek yatırımların maliye analizi gerek harcamalarınızın ne kadar kısıtlanabilirliği ile ilgili çalışmalarımızı komisyon vasıtasıyla yapmaktayız. Bunun sonucunda da tasarruf tedbirlerimizi de ilan edeceğiz.

BU ŞEHRİN EN ÖNEMLİ SORUNU TRAFİKTİR

NETHABER: Başkanım, sizce bu şehrin en önemli sorunu nedir?

HACI UĞUR POLAT: Malatya'nın en önemli sorunu trafik sorunudur. Çünkü çok sıkışmış bir vaziyette şehir merkezinde çok sıkışmış bir pozisyondayız. Yine Büyükşehir olmamız ile birlikte kırsal ile merkez arasında bir makas var. Bu makasın mutlaka kapatılması gerekiyor. Bununla ilgili de Malatya Büyükşehir Belediyesi olarak bir yandan merkezde Malatya’mızı marka şehir olarak önde şehirlerden örnek şehirlerden biri yaparken, diğer taraftan merkez ile kırsal arasındaki makası kapatmak için çalışmaları ortaya koymaktayız. Yine Malatya’mızda bir nüfus göçü söz konusu. Birçok ilçemizde merkeze doğru bir göç söz konusu olmaktadır. Buradan Battalgazi ilçesinde de göç var. Bu göçü durdurmamız için de merkezlerimizde cazibe alanları oluşturmamız gerekiyor.  Bu yönüyle Battalgazi ilçemize yönelik detaylı olarak çalışmaktayız. Burada alt merkezleri oluşturarak alternatif kümelenecek nüfus hareketliliğinin yönetilebilir şekle getirilmesi gerekiyor. Bunlar ilk planda dile getireceğimiz sorunlarımız olarak ifade edebilirim.

2019 YILI BAHAR DÖNEMİNDE HİZMETE GİRECEK

NETHABER: Başkanım, İnderesi (Beydağı) Tabiat Parkı ne zaman hizmete açılacak?

HACI UĞUR POLAT: İnderesi ve daha doğrusu Beydağı Tabiat Parkı toplamda 900 dönümlük bir alan.  Biz acil eylem planı içerisinde 100 dönümlük alanını hizmete açma sözü verdik. Çünkü burası etaplar halinde ancak hayata geçirilebilir. Şuan 100 dönümlük alan içerisinde bir yandan Doğa Koruma ve Milli Parklar Bölge Müdürlüğümüz diğer taraftan bizim çalışmalarımız çok yoğun olarak devam ediyor. Bu 100 dönümlük alan içerisinde yürüyüş alanları cafe, restaurant, mescit, wc, lavabo, oyun aletleri, fitness aletleri ile donatarak Malatya’mıza yakışır bir şekilde bir park haline getireceğiz. 100 dönümlük alan yılsonu itibariyle bitmiş olacak fakat 2019 yılı bahar döneminde hizmete açacağız.

ATAMALARDA LİYAKATİ ESAS ALIYORUM

NETHABER: Başkanım belediyede birçok atama yaptınız peki bu atamaları liyakate mi, göre yoksa sadakate göre mi yaptınız?

HACI UĞUR POLAT: En önemlisi liyakattir. Biz adama göre iş değil işe göre adam tercih ederiz. İşin tarifini yaparız işi belirleriz. Bu işi en iyi yapacak kişiye atarız. Bu Malatya Büyükşehir olarak prensibimizdir. Bu çerçevede de çalışmaları ortaya koruz.

GENEL SEKRETERLİK İÇİN 3 İSİM ÖNERDİM

NETHABER: Başkanım, Genel sekreter Ercan Bey(Ercan Turan) bildiğiniz gibi kararname ile bakanlığa gitti. Yeni bir genel sekreter belirlediniz mi ya da kafanızda oluşan belli bir isim var mı?

HACI UĞUR POLAT: İstişarelerimizi yapıyoruz. Genel sekreter konusunda da yerel yönetimler başkanlığımıza üç isim önerdik.  Bu üç isimden biri Cumhurbaşkanımızın onayından sonra atanacak.

ERCAN TURAN’IN ATANMASINA YARDIMCI OLDUM

NETHABER: Başkanım biraz önce konuşmanızda Ercan Bey’in atanmasına yardımcı olduğunuzu söylediniz. Peki, nasıl oldu bu iş?

HACI UĞUR POLAT: Biz Genel Merkez ile yaklaşık 1 ay önce görüştüm ve genel sekreteri değiştireceğimizi söyledim. Ama şunu da söyledim hâlihazırdaki genel sekreterimizi de değerlendirelim ve yeni genel sekreteri de atayalım dedim. Hâlihazırda genel sekreterimizin şuan Daire Başkanı olarak atanması bizim isteğimizle olmuştur. Yeni Genel Sekreteri de Sayın Cumhurbaşkanımızın onayı ile atanacak. Açıkça biz sistemi kurmamız gerekiyor. Atamayı bekliyoruz.

5 AYDA 100 PROJEYİ BİTİRECEĞİZ

NETHABER: Başkanım, 6 aylık bir acil planınız 112 projeniz vardı, bir ayı geçti ve 100 adet projeyi 5 ayda bitirebilecek misiniz?

HACI UĞUR POLAT:  Biz bir defa kendimizden çok büyük bir iş yaptık. Yani 112 acil eylem planına hiç kimse inanmıyor ilk ben söyledim.  Belediye içerisinde de biz bunu yapabilir miyiz ve bunun altından kalkabilir miyiz diye kesinlikle çok ciddi bir endişe vardı.  Vatandaşın karşısına bunlarla çıktığımızda ya sözümüzü yerine getirmezsek diye ciddi bir korkumuz vardı. Ama sonuçta çok düzenli bir şekilde çalıştık ve biz şuan acil eylem planına odaklanmış durumdayız. 180 günlük acil eylem planı bunun bir ayı gitti. 5 aylık acil eylem planı önümüzde var ve 100 projeyi gerçekleştireceğiz. Bunun 44 tanesi temel atma geri kalanı ise tanıtım fuarlar ve açılışlar. Yani bunun için de çok ciddi anlamda açılışlar var.

ARALIK AYINDA YIKIM DAHİL HERŞEY BİTMİŞ OLACAK

NETHABER: Başkanım, ne zaman yıkacaksınız Ziraat Bankası ile Esenlik Marketini?

HACI UĞUR POLAT: Yakında Ziraat Bankasını yıkacağız. Sizlerde biliyorsunuz ki anlaşmalar yapıldı. Sadece banka binasını değil hemen yanındaki Esenlik market binasını da yıkacağız. Hemen yanındaki emekliler parkı ve eski belediye binası meydanı ile birleştirerek geniş bir kent meydanı yapacağız. Biz Ziraat Bankası ile aramızdaki olan protokol gereği Ziraat Bankası'nın taşınacağı idari binayı önümüzdeki ay tamamlayacağız. O binayı tamamladığımızda taşınacaklar en geç Aralık ayında orayı bir meydan olarak göreceksiniz. Önce geçici bir düzenleme yapacağız meydanda. Asıl meydanın yapılması önümüzdeki döneme kalacak. Bu arada Başkan Polat’ın gazetemizi ziyaretlerinde MASKİ Genel Müdürü Ertan Mumcu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Güner ile Belediyenin özel kalem müdürü Haşim Koç da yer aldı. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Biz, bu, işi, çözeceğiz,
Yorumlar
Haber Yazılımı