Haber Detayı
14 Eylül 2018 - Cuma 01:30
 
Biber hasadı yapıldı
Doğanşehir Savaklı Mahallesi'nde “Kadın Çiftçiler Tarımsal Yeniliklerle Buluşuyor Projesi” kapsamında yetiştirilen kapya biberlerin hasadı yapıldı.
DİĞER Haberi
Biber hasadı yapıldı

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından desteklenen, kadın çiftçilere yönelik olarak düzenlenen proje kapsamında gerçekleştirilen uygulamada programa katılan 31 kadın yetiştirici hem teorik hem de uygulamalı eğitim yaparak örnek bir çalışma gerçekleştirdiler. Doğanşehir İlçesi Savaklı Mahallesinde yetiştirilen ürünlerin hasat programını katılımcılarla birlikte yapan kadın yetiştiriciler biber topladıktan sonra misafirlerine biber dolması ikram etti. Biber hasadının ardından konuşan Tarım ve Orman İl Müdürü Tahir Macit, Doğanşehir ilçesinin havası ve suyu ile çok çeşitli tarım ürünlerini yetiştirmeye müsait bir yer olduğunu dile getirerek, “Bu proje Tarım ve Orman Bakanlığı'nın yayın projesi kapsamında tamamını bakanlığımız finanse ederek çiftçimize destek amaçlı yapılan bir projedir. Kursa katılan kadın çiftçilerimize önce teorik eğitim ardından da arazide uygulamalı eğitim yaparak kapya biber yetiştiriciliğinin öğretmeye çalıştık. Kapya biber, taze sofralık olarak tüketildiği gibi sanayide de yaygın olarak kullanılıyor. Hem pazar değeri yüksek olan hem de sanayiye kullanılan bir ürün” diye konuştu.

Endüstriyel bir ürün

Macit, “Kursiyerlerimiz burada sadece kapya biber yetiştirmekle kalmadı. Tarım İl Müdürlüğündeki uzman arkadaşlarımız nezaretinde kapya biberinden neler yapılabilir. Bunlar daha nasıl verimli kullanılabilir konusunda eğitim verdiler. Bundan sonraki çalışmalarda İnşallah bu eğitime katılan kadın çiftçilerimiz kendi ev ekonomilerine katkı sağlamak amacıyla kendi arazilerinde öğrendiklerini uygulayarak burada bir pazar oluştururlar. Malatya'nın biber üretiminin çoğunluğu Doğanşehir de yapılıyor. Doğanşehir sebzeciliğin yaygın olarak yapıldığı bir alandır. Biz buradaki ürünü çeşitlendirerek, pazarı olan pazar değeri olan ürünleri yetiştirmeye çalışıyoruz” dedi. Doğanşehir Belediye Başkanı Vahap Küçük ise, kadın çiftçilerin bu tür çalışmalara katılmalarından mutluluk duyduğunu sözlerine ekledi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Biber, hasadı, yapıldı,
Yorumlar
Haber Yazılımı