Haber Detayı
04 Aralık 2018 - Salı 19:58
 
Altyapımız sıkıntılı
Battalgazi ilçesi Beylerbaşı Mahallesi Muhtarı Hasan Arıkan, “Mahallemizin sorunları kanalizasyon ve şebeke su borularının eski olduğu için, her zaman kanallar tıkanıyor. Bu durum mahallede kötü koku yayılmasına sebep olmakta” dedi.
YAŞAM Haberi
Altyapımız sıkıntılı

Beylerbaşı Mahallesi Muhtarı Hasan Arıkan gazetemize yaptığı açıklamada, mahallede imar sorunu yüzünden bazı hizmetlerin aksadığını söyledi. Beylerbaşı Mahallesi Muhtarı Hasan Arıkan ile yaptığımız röportajdan kesitler:

NETHABER: Kısaca kendinizden bahseder misiniz?

Hasan Arıkan: Malatya Battalgazi Beylerbaşı Mahallesi Muhtarı Hasan Arıkan, Hekimhan doğumluyum, 72 yaşındayım emekli sınıf öğretmeniyim. İki dönemdir muhtarlık görevini sürdürmekteyim.

NETHABER: Muhtar olarak amacınız nedir ve nasıl muhtar oldunuz?

Hasan Arıkan: Bu mahallede büyüdüm, mahalleye hizmet etmek için bu yola çıktım. Muhtar vefat edince 2012 ara seçimlerinde mahallelinin isteği üzerine muhtar oldum. Amacım mahallemize hizmetler getirebilmek.

NETHABER: İhtiyar heyetini seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?

Hasan Arıkan: İhtiyar heyetini seçerken benimle birlikte hareket edecek bilinçli kişiler olmasına dikkat ederim.

NETHABER: Devletin mahalledeki temsilcisisiniz. Bu nasıl bir duygu?

Hasan Arıkan: Muhtar olmak çok güzel bir duygu sonuçta mahallede devleti temsil ediyorsunuz, bundan daha güzel bir duygu olamaz.

NETHABER: Külliyedeki davete katıldınız mı?

Hasan Arıkan: Davete katıldım. Sayın Cumhurbaşkanımızla aynı masada yer alan on kişiden biriydim. Bu durum beni duygulandırdı.

NETHABER: Mahallenizin hane sayısı ve nüfusu ne kadar, mahallenizde yabancı ülke vatandaşı var mı?

Hasan Arıkan: Mahallemizde yaklaşık 500 hane bulunmakta, nüfusumuz iki bin civarındadır. Mahallemizde yabancı insan sayısı oldukça fazla 60’a yakın Suriyeli ve Afgan uyruklu aile yaşamakta.

NETHABER: Mahalle halkının genel olarak geçim kaynakları nelerdir. Halkın refah seviyesini yüzdelik dilimlerle anlatabilir misiniz?

Hasan Arıkan: Mahallemizin geçim kaynağı daha çok işçilik, yazları köye gidip çiftçilikle uğraşıp kışın merkeze gelen insanlar.

NETHABER: Görevleriniz nelerdir? Muhtar olarak insanlara ne gibi yardımlarda bulunuyorsunuz?

Hasan Arıkan: Bizler muhtar olarak mahallemizin sorunlarını ilgili kurumlara yazılı olarak bildiririz. Verdiğimiz dilekçelerin takipçisi olmak. Mahalle ile resmi kurumlar arasında aracı görevinde bulunuruz. İhtiyaç sahiplerini bulup gerekli yardımların ulaştırılmasını sağlarız.

HER ZAMAN KANALLAR TIKANIYOR

NETHABER: Mahallenizin problemleri nelerdir?  Ulaşım, su, kanalizasyon, yol, elektrik gibi problemleri var mı?

Hasan Arıkan: Mahallemizin sorunları kanalizasyon ve şebeke su borularının eski olduğu için, her zaman kanallar tıkanıyor. Bu durum mahallede kötü koku yayılmasına sebep olmakta. Elektrik sıkıntımız yok. Yol sorunumuz var sokaklarımızı dar, kaldırım yok yollarımızın genişletilerek kuzey kuşak çevre yoluna bağlanmasını istiyoruz. Bizim en büyük sorunumuz imar sorunu defalarca müracaat etmemize rağmen bir çözüm bulunamadı. İki yıldır beklemekteyiz. Yeni imar planı inşallah çıkacak diye umut ediyoruz. Biz kat sayılarının artırılırsa arsaları birleştirilerek iki dönüm şeklinde arsalar oluşturup site yapılabilir. Belediyenin imar planına uymak şartıyla vatandaş müteahhitle anlaşarak depreme dayanıklı, sağlıklı ve kullanışlı birer ev sahibi olabilir. İmar sorunu halledilirse mahallemizin alt yapısı yeniden yapılır. Elektrik kabloları yer altına alınır. Sokaklar genişler kaldırım yapılabilir.

NETHABER: Görev süreniz içinde mahallenize neler kazandırdınız?

Hasan Arıkan: Göreve geldikten sonra ilk işimiz tüm sokaklardan doğalgaz ana hat borusunu geçirmek oldu. Her hanenin önüne doğalgaz kutusunu koyduk. Asfaltlama işlemini bitirdik. Muhtarlık irtibat büromuz yoktu. Şehit Fevzi Mahalle muhtarıyla birlikte muhtarlık ve kütüphane kazandırılmasını sağladık. Yeni bir sağlık ocağı binasını yapılıyor inşallah en kısa zamanda bitirip vatandaşın hizmetine açacağız.

NETHABER: Mahallenizde cami, okul, sağlık ocağı ve park gibi sıkıntılarınız var mı?

Hasan Arıkan: Mahallemizde cami, okul, sağlık ocağı ve park gibi sıkıntımız yok.

NETHABER: Büyükşehir veya ilçeniz belediyesinden beklentileriniz nelerdir?

Hasan Arıkan: Dediğim gibi bizim en büyük sorunumuz imar sorunu belediyelerimizden bu sorunumuzu bir an önce çözüme kavuştursunlar. İmar sorunu halledilirse yollarda genişler, kaldırımda yapılır, alt yapı yeniden oluşturulur diye düşünüyorum.

DEVLETİMİZİN ÖDEDİĞİ MAAŞ YETİYOR

NETHABER: Devletin size ödediği maaş ihtiyacınızı karşılıyor mu?

Hasan Arıkan: Devletimizin ödediği maaş yetiyor. Vermese de bu görevi mahallemize hizmet için yapmaya seve seve devam edeceğim.

NETHABER: Tekrar muhtar adayı olmayı düşünüyor musunuz?

Hasan Arıkan: Tekrar aday olmayı düşünüyorum. Zaten mahalleliyle görüşüp fikir alışverişinde bulunuyoruz. Sağ olsun duyarlı insanlar yardımcı oluyorlar. Salt çoğunluğu bizi bu görevde tekrar görmek isterlerse bizde aday oluruz.

NETHABER: Son olarak sizin eklemek istedikleriniz?

Hasan Arıkan: Malatya’mızda iki tane hastane var. Malatya’mız için yetersiz eski devlet hastanesinin yapılmasını istiyoruz. Muhtarlar olarak her zaman dile getiriyoruz inşallah hastanemiz yapılır. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Altyapımız, sıkıntılı,
Yorumlar
Haber Yazılımı