Haber Detayı
11 Mayıs 2018 - Cuma 20:54
 
Aile hekimleri eğitiliyor
Malatya Sağlık İl Müdürlüğü tarafından düzenlenen eğitim programı çerçevesinde, hizmet içi eğitim kapsamında kentte görev yapan aile hekimlerine yönelik eğitim çalışmaları başlatıldı ve riskli gebelikler ele alındı.
SAĞLIK Haberi
Aile hekimleri eğitiliyor

Malatya Sağlık İl Müdürlüğüne ait Sıtmapınarında bulunan eğitim salonunda münavebeli olarak eğitime alınan aile hekimlerine, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, İnönü Üniversitesi öğretim görevlileri ve Malatya Eğitim Araştırma Hastanesi görevlileri tarafından hizmetçi eğitim veriliyor. İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Recep Bentli, yapılan eğitimde ilk ele alınan konunun riskli gebelikler olduğunu vurgulayarak bu tür eğitimlerin zaman zaman sürdürüleceğini söyledi. Bentli, “Yaklaşık 5 aydır göreve geldiğimizden beri riskli gebelik konusunda aile hekimlerinin eğitim almalarını planladık.  Daha önce eğitim verilmişti ancak biz bunun güncellemesini sağlamak istedik. Riskli gebelik bizim için hem anne ölümlerini hem de bebek ölümlerini azaltmak için aile hekimlerinin kendi bölgesindeki riskli gebeliklerin doğum uzmanı veya üniversite hastanesine gönderdiği hastalar dahi olsa kendisinin de takip etmesi gerekiyor. Hekimlerimiz bu durumdaki gebeyi mutlaka uzmana gönderecek ama kendisi de hastanın kadın doğum uzmanına gidip geldikten sonra hangi durumlar gelişmiş, gerekli takiplerde yapmış mı diye aile hekimlerinin böyle bir sorumluluğu var. Bu sorumluluğu olan bir hekimin de bu konuda bilgi sahibi olmasını istedik.  Biraz bilgilerinin güncellenmesi mi istedik. Bu nedenle de üniversite hocalarımız ve biz kendi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki hocalarımızla birlikte böyle bir eğitim planladık. Burada gebelikte şeker hastalığında gebelikte hipertansiyon ve kalp hastalıklarında ve kadın doğum açısından riskli gebe nasıl takip edilir diye aile hekimleri için özel olarak bir eğitim planladık.  Bununla birlikte özellikle Kanserde erken teşhisin önemini vurgulamak için yine İnönü Üniversitesi'nden Onkoloji hocalarımız programın bir bölümünde de aile hekimleri bize bu konuda bilgi veriyorlar. Düzenlediğimiz hizmet içi eğitimin suresi ise yaklaşık 2,5 saat olarak belirledik. Bütün aile hekimlerine aynı anda toplamamız hem mekân olarak yetersiz hem de verilecek hizmeti aksatacağı için programı 3’e bölerek yapmayı arzu ettik. Her aile sağlığı hekimliğinde bir hekime alarak üç gün süren bir eğitim yaptık. Böylelikle hem hizmetleri aksatmadık hem de bütün doktorlarımız eğitim almış oldu” dedi.

Eğitimlerimiz devam edecek

Bentli, “Yine üniversitemizin Bu konuda bize çok önemli katkılarda destekleri oluyor. Hocalarımıza aradığımızda hemen gelerek eğitim konusunda bizlere destek veriyorlar. Bunun yanında bizim Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde de hocalarımız var. Amacımız burada aile hekimlerinin hasta takip ederken mevcut bilgilerini güncelleyip daha iyi sağlık hizmeti sunabilmelerini sağlamaktır. Bunu yaparken aile hekimlerimiz bazı özellikle şeker hastalığı tansiyon veya başka bir Kronik hastalığı olan gebelik durumundaki bir hastalığınız varsa bunu da özellikle doğumdan sonra da hekimlerini görmesini istiyoruz. Ayrıca bu eğitim içerisinde sezaryen durumundan da bahsediyoruz. Tabi riskli gebelik ise çoğu zaman normal doğum beklemeden çocuğun almak gerekiyor o zaman sezaryen oluyor ama biz burada da ilimizde maalesef normal doğum oranları hala çok düşük olduğu için onu da yükseltmek için burada bazı uygulamalar yapıyoruz. Antibiyotik kullanımı konusunda da ‘Hızlı antijen testi’ başladıktan sonra 2016-2017 yılları arasında ne kadar antibiyotik kullanıldığını verilerini alabilirsek bununla ilgili de bir çalışma yapacağız” şeklinde konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: Aile, hekimleri, eğitiliyor,
Yorumlar
Haber Yazılımı