Haber Detayı
13 Eylül 2018 - Perşembe 12:31
 
ABD konulu konferans
Malatya İnönü Üniversitesi ve Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) tarafından ‘Uluslararası Türkiye ve Amerika ilişkilerinin bugünü’ konulu konferans düzenlendi.
DİĞER Haberi
ABD konulu konferans

Kentteki bir otelde düzenlenen konferansta konuşan İnönü Üniversitesi İktisat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Karadağ, biz zamanlar Osmanlı’nın Amerika’ya nota verdiğini anımsatarak, “Ne tür hatalar, pratikler tercümeler yaşadık, bu iyi analiz edersek bugünü daha iyi anlayabilir, daha iyi perspektif sunabilir. Kendimiz içinde daha doğru rasyonel bir yol haritası çıkarabiliriz. Türkiye ve Amerika’daki ilişkiler, Osmanlı dönemine kadar geriye gidiyor. 1830 ilk ticaret anlaşmasıyla bu ilişkiler başlamıştır. Ancak 1917 yılına geldiğimizde birinci dünya savaşına üçüncü yıllarına geldiğimizde Amerika’nın Almanya karşı savaş ilanıyla beraber,  Osmanlı Amerika’ya bir nota veriyor” şeklinde konuştu.

Faydalı olmaya çalışacağız

TÜMSİAD Malatya Şube Başkanı Murat Gümüş ise, yereldeki iş dünyası ve konunun uzmanları sorunları ve çözüm yollarını irdelemek üzere bir araya geldiklerini belirterek, “Dernek faaliyetleri içerisinde iş dünyası temsilcileri olarak Malatya’daki iş camiası ve iş dünyasındaki insanları bir araya toplayıp, yerelden küresele oyuncu taşıyabilme gayreti ve cabası içerisinde olacağımızı buradan kamuoyuna duyurmak istiyorum. İnşallah yapmış olduğumuz çalışmalarının ilk adımı ve başlangıcı bundan sonra periyodik aralarla bu tür paneller seminerler söyleşiler yaparak iş camiasına ve iş insanlarımıza bilgi noktasında faydalı olmaya çalışacağız” dedi.

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: ABD, konulu, konferans,
Yorumlar
Haber Yazılımı