Haber Detayı
06 Eylül 2018 - Perşembe 12:20
 
30 milyon TL lazım
Malatya’nın Kuluncak ilçesindeki içme sularında arsenik oranının, halk sağlığını tehdit edecek boyutları aşmasına nihayet çözüm bulundu. Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz, ilçe halkının arsenikli su içmesinin önüne geçmek için Sivas sınırındaki Tohma kaynağından su getirileceğini, projesinin hazır olduğunu fakat 30 milyon lira bir bütçe gerektirdiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
30 milyon TL lazım

Başkan Boyraz gazetemizi ziyaret ederek, yaklaşık 4,5 yıllık belediye başkanlığı sürecinde yaptığı hizmetleri, çalışmaları ve projelerini anlattı. Boyraz, Hekimhan-Kuluncak arasındaki yoldan yapımı askıya alınan 3 kilometrelik kesimde vatandaş ile karayolları arasında yaşanan süreci, arsenikli içme suyu sorununu, halen kurulması beklenen Termal tesisi ile Zenginleştirme tesisleri hakkında konuştu. İşte Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz ile yaptığımız röportajdan kesitler:

NE SÖZ VERDİYSEK YERİNE GETİRDİK

NETHABER: Başkanım, 4,5 yıl önce söz verdiğiniz vaatlerinizi yerine getirdiniz mi?

MEHMET BOYRAZ: Göreve başladığımızdan bugüne 4,5 yıl geçti. Göreve geldiğimizde bir çalışma ve yol haritası belirlemiştik. Bu yol haritası içerisinde seçmenimize vaat ettiğimiz projelerimiz vardı. Projeleri de beş ana başlık altında toplamıştık. Birincisi ulaşım, ikincisi içme suyu, üçüncüsü sağlık hizmetleri, dördüncüsü eğitim, beşincisi ise vatandaşın ekonomisinin düzeltilmesiydi. Biz bu beş ana başlıkta ne söz verdiysek yaptık diyebilirim.

VATANDAŞ KARAYOLLARIYLA MAHKEMELİK OLDU

NETHABER: Başkanım, Hekimhan- Kuluncak arasındaki 30 kilometrelik yol niye bir türlü tamamlanamadı?

MEHMET BOYRAZ: Hekimhan, Kuluncak arası 30 kilometre. 27 kilometresi teslim edildi. Geri kalan 3 kilometre yol güzergâhında uzlaşma yapılmadığı için karayollarıyla vatandaş arasında mahkeme devam ediyor. Mahkeme kararı ile geriye kalan 3 kilometre yolun bedel tespiti ile ilgili çalışması devam ediyor. 2019 yılında tamamlanacak. Bu arada Darende-Kuluncak arası anayolumuzun bağlantısının da karayolları tarafından iyileştirme çalışmaları yapılıyor. O da kısmen bizi rahatlatıyor.

SİVAS-KANGAL GÜZERGAHINDA SIKINTIMIZ YOK

NETHABER: Başkanım, ilçe halkının ticari alışverişleri için kullandıkları yol genelde Sivas-Kangal güzergahı. Bu yol şimdi ne durumda?

MEHMET BOYRAZ: Bundan sonra bizim çıkmaz sokaktan kurtulmamız için Kuluncak-Alacahan bağlantısının yapılması gerekiyordu. Çünkü Kuzey tarafındaki mahallelerimizde yaşayanlar ticari bağlantılarında güzergah olarak Sivas-Kangal güzergahını kullanıyorlar. Bizim o yolun Alacahan-Kangal bağlantısı yoluna ve 13 kilometre karayolları standardına geçen yıl bitirerek ulaşım açılmasını sağladı. Bu bir nevi bizim çıkmaz sokak konumundan kurtulmamıza da vesile oldu. Kuluncak artık çıkmaz sokak konumdan ziyade, artık kuzeyden gerek doğudan gerek batı yönünden her yönüyle ulaşımımız sağlanır hale geldi.

BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ 150 KİLOMETRELİK YOL YAPTI

NETHABER: Başkanım, Malatya Büyükşehir Belediyesi peki yol yapımında size yardımcı oluyor mu?

MEHMET BOYRAZ: Anayollarımızın haricinde Büyükşehir belediyemiz tarafından 28 mahallemizin anayol güzergâhı olarak belirlediğimiz yaklaşık 200 kilometreye yakın mahalle yolumuz vardı. 200 kilometre yolun aşağı yukarı 150 kilometreye yakını Büyükşehir belediyemiz tarafından tamamlandı. Önümüzdeki yıllara yaklaşık 50 kilometre civarında yolumuz inşallah 2019 yılında tamamlanacak.   Bunun yanında İlisuluk- Kızılhisar, Sofular-Kuluncak merkezi gibi mahalle içindeki yollarımızda yapıldı. 

KİLİT TAŞ FABRİKASI İŞİMİZE ÇOK YARADI

NETHABER: Başkanım, Kilittaşı fabrikası kurdunuz sonuçta bu fabrika ne kadar işinize yaradı?

MEHMET BOYRAZ: Göreve geldiğimizden itibaren ilk yıl içerisinde belediyeye ait şirketimizi kurarak kilittaş fabrikası kurarak üretime başladık. Kilittaş fabrikasından 3 yıl içerisinde bu yılda sezonu kapattığımız zaman Kuluncak bölgesindeki mahallelere 150 bin metrekare bir alan kilit taş ile kapanmış olacak. Bunu mahalle sayısına döktüğümüz zaman 28 mahalleden 20 civarında mahallemiz tamamına yakını kilit taşı ile döşenmiş olacak. 2019 yılına 8-9 mahallemiz kalacak onlarda genelde nüfus potansiyeli olarak küçük mahalleler.

IHLAMUR AĞAÇLARI İLÇEMİZE RENK KATTI

NETHABER: Başkanım ne oldu sizin bu ıhlamur ağaçlarınız?

MEHMET BOYRAZ: İlçemize çift taraflı çınar ve ıhlamur ağaçlarını 3 yıl önce diktik. Şuanda ıhlamur ağaçları büyüyerek ıhlamur çiçeklerinin toplama seviyesine geldi. Ayrıca bölgeye özel bir koku vermesi nedeniyle de ilçenin bir nevi havasını değiştirdi. Çünkü bu ağaçlar aşağı yukarı gelişimlerini tamamladı. Muazzam derecede çiçek açtı. Vatandaşlarımız daha sonra kullanmak üzere o çiçekleri toplamaya başladılar. Bu da bana ayrı bir mutluluk veriyor. Bunun yanında da bir şehir aidiyeti şehir görüntüsü kazandırdık.

30 MİLYONLUK BİR PARAYA İHTİYAÇ VAR

NETHABER: Başkanım, Kuluncak merkezin içme suyu arsenikli. Peki, bu sorunu nasıl çözeceksiniz?

MEHMET BOYRAZ: Kuluncak Merkez suyu arsenikli bir su. Arsenik oranı biraz yüksek olduğu için hemşerilerimiz bu suyu içmesinler diye Tohma’nın çıktığı Kuluncak merkezine 40 kilometre uzaklıktaki bir alanda çıkan Sivas Kangal sınırından getireceğimiz su için Sivas İl Genel Meclisinde yoğun bir çaba gösterdik. Mecliste 3 defa reddedildi. Gerek Malatya siyaseti gerek Sivas'taki İsmet Yılmaz Bakanımızın desteğiyle biz bu suyu il Genel Meclisi'nden aldık. Kuluncak’a saniyede 100 litre kullanabilir diye karar çıkarıldı tahsisini aldık.  Daha sonra da bu konuda Mahkeme kararını da aldık.  Mahkemede bu suyu Kuluncak saniyede 100 litre alarak kullanabilir diye karar verdi. Dolayısıyla Kuluncak için saniyede 100 litre su alınması tescillenmiş oldu. Malatya Büyükşehir Belediyesine bağlı MASKİ buranın proje ihalesini yaptı. Mayıs ayı içerisinde mevcut yapılacak projeyi bitirip MASKİ'ye teslim ettiler. Şuanda yapım için 30 milyonluk bir paraya ihtiyaç var. 2019 yatırım programına kaynak temin ettiğimiz takdirde o suyu Kuluncak merkeze getirip toplam 28 mahalleden 22 mahalleye o suyu tahsis edeceğiz. Böylelikle Kuluncak’ın yaklaşık 50 yıllık su sorununu da halletmiş olacağız.

20 KİLOMETRELİK YOLUMUZUN ASFALTLANMASI GEREKİYOR

NETHABER: Başkanım, konuşmanız arasında ilçe halkı yollarının asfaltlanmamasıyla ilgili şikayetleri var dediniz. Toplamda kaç kilometrelik bir asfalt gerekiyor size?

MEHMET BOYRAZ: Konaktepe-Başören arası 1 kilometrelik yola Büyükşehir ulaşamadı. Çörmü veya diğer adıyla Darın 3 kilometre mesafede ilk asfalt yapılan köylerden birisi.  Zaman içerisinde asfalt eskimiş 3 kilometre bir asfalt çalışması yapılması gerekiyor. Toplamda yaklaşık 20 kilometrelik bir asfalt ihtiyacımız var.

İLÇE HASTANESİ 2019 YILI TEMMUZ’UNDA BİTECEK

NETHABER: Başkanım, Kuluncak’a Sağlık Bakanlığı 10 yataklı bir ilçe entegre hastanesi yapıyor. Bu hastane ne zaman bitecek?

MEHMET BOYRAZ:  Kuluncak ilçemizde en büyük sıkıntılardan bir tanesi en küçük bir rahatsızlıkta da bir serum dahi taktırılsa sağlık ocağında yatacağımız bir yer yoktu. Şuanda entegre hastanemiz ve yanına da lojman binasının inşaatı yükseliyor. Müteahhit firma 2019 yılının Temmuz ayında teslim edecek.

GERİYE DÖNÜP BAKTIĞIMDA BEN VİCDANEN RAHATIM

NETHABER: Başkanım, şöyle bir geriye dönüp baktığınızda hizmetler açısından vicdanen rahatım dermişiniz?

MEHMET BOYRAZ: Geriye dönüp baktığımda vicdanen rahatım. Eğer Allah ikinci dönemi nasip ederse ağırlıklı ekonomik projeler üzerinde çalışacağım.

GELECEK DÖNEM İÇİN 100’ÜN ÜZERİNDE PROJEMİZ VAR

NETHABER: Başkanım önümüzdeki dönem için projeleriniz nelerdir?

MEHMET BOYRAZ: Yapımı devam eden soğuk hava deposunu faaliyete geçirmek,  Kapalı sulama sistemine geçmek(hazırladığımız projeyi DSİ’ye sunduk yaklaşık 40 kilometrelik bir havzayı kapsıyor), Tohma’nın ıslah çalışması ve hayvancılık projesi, süt üretim tesisi, elma ve kiraz pazarlama merkezi dahil 100’e yakın proje üzerinde çalışıyoruz.

KULUNCAK’A TERMAL TESİS KURULACAK

NETHABER: Başkanım ilçenizdeki termal tesisler ile ilgili bir aşama alındı mı?

MEHMET BOYRAZ: İlçemiz için en önemli konulardan biri de termal konusudur. İşadamı Fatih Ilıcak ilçemizde 30 dönümlük bir alanı hazineden aldılar. Burada termal bir tesis kuracaklar. 50 yataklı bir otel, yüzme havuzları ile bir sosyal tesis yapmak istiyor. Burada çıkan su 42 derece debisi ise saniyede 65 litre civarında. Sağlık açısından içerisinde de 17 çeşit minareli barındırıyor. Şuanda bölgede iş makineleri çalışıyor.

SOFULAR BÖLGESİ DEMİR MADENİ KAYNIYOR

NETHABER: Başkanım, Sofular bölgesindeki demir madeni değerlendirilecek mi?

MEHMET BOYRAZ: Sofular bölgesinde 1 milyar 350 milyon ton demir madeni var. Biraz düşük milyar Türkiye’deki demir maddelerinin yüzde 49’u bizim Sofular bölgesinde bulunuyor. Geriye kalan yüzde 51'i de 80 vilayette. Bu MTA’nın resmi raporları.

BÜYÜK BİR İSTİHDAM KAPISI AÇILACAK

NETHABER: Başkanım, ilçenizde özel sondaj çalışmaları yapılıyor. Gerçekten değerli elementler bulunuyor mu?

MEHMET BOYRAZ: 4 yıldan beri Kuluncak bölgesinde özel sondaj çalışmaları yapılıyor. Bu çalışmalarda değerli toprak elementleri aranıyor. Şuan o bölgede 300 kişi çalışıyor. 30 tane sondaj makinası çalışıyor. Dağ başına bir şehir kuruldu. 24 saat esası ile 12 saat vardiyalı çalışıyor. Kesintisiz çalışmalar sürüyor. Orada muazzam derecede ekonomik seviyesi çok yüksek madenlerimiz var. Şuanda çalışma yapılanlarda alanda özel şirketlerin elinden aldılar ve MTA tarafından çalışma sürdürülüyor. Özel şirketlerin çalışmasını sakıncalı gördüler. 3 yıl sonrasında zenginleştirme tesisleri kurulacak. Etibank kararıyla kurulacak ve büyük bir iş ve istihdam kapısı açılacak. (Kuluncak Belediye Başkanı Mehmet Boyraz’ın kamuoyu araştırmalarında da beğenilme durumunun iyi olduğunu da not düşelim istedik)

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: 30, milyon, TL, lazım,
Yorumlar
Haber Yazılımı