Haber Detayı
12 Eylül 2018 - Çarşamba 07:33
 
23 çiftçiye arı desteği
Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 2018 yılı genç çiftçi arıcılık projelerini destek kapsamından Malatya’da 23 proje sahibi çiftçiye arı kovanı ve arıcılık malzeme dağıtımı yapıldı.
EKONOMİ Haberi
23 çiftçiye arı desteği

Malatya Tarım İl Müdürlüğünde düzenlenen malzeme dağıtım töreninde konuşan Malatya Arıcılar Birliği Başkanı Ali Çolak, 23 genç çiftçiye verilecek arı desteğinin kent ekonomisi için de önemli olduğunu belirtti. Malatya Tarım İl Müdürü Tahir Macit ise, genç girişimcilerin bu tür destek ve hibelerden yararlanmalarını isteyerek, “Genç çiftçi 18-40 yaş arasında internet üzerinden sisteme başvurarak kendilerine özgü projeleriyle müracaat ederek faydalandıkları bir projedir. Genç çiftçilerimiz müracaat şekillerine göre aldıkları belgelerle göre puan sistemleri var. Bilgisayar otomatikman puan sistemini veriyor, bunlar bilgisayarda sıralanıyor ve bakanlıktan onaylandıktan sonra İl Müdürlüğüne geliyor. İl Müdürlüğü Komisyonunda bunlar değerlendiriliyor. Değerlendirme ise puanlama sıralamasına göre yapılıyor. Dolayısıyla hiçbir katkımız olmadan, mevcut sıralama ve puana göre genç çiftçilerimiz projeden faydalanıyor” dedi.

Başarılı olursanız geliriniz artar

Macit, “2018 yılında 211 genç çiftçi projeden faydalandı. Birçok konu var genç çiftçi açısından, 27 adet arı projesini Bakanlığımız bu sene destek veriyor. 3 adet bağ ve üzümsü meyveleri, 104 büyükbaş hayvan yetiştiricileri ve ahır projeleri, 4 adet yem bitkileri projesi, 1 adet fidan fide proje desteklemesi, 8 adet kanatlı yetiştiricilerin desteklemesi, 10 adet meyve fidanı, 2 adet küçükbaş yetiştiriciliği projesi, 40 adet küçükbaş koyun desteklemesi, 3 adet mantar yetiştiriciliği, 5 adet örtü altı yetiştiriciliği, 4 adet aromatik bitki projesi, bunda toplan 211 projeden 6 bin 333 lira hibe desteği var. Bu destekler geri ödemesiz tamamı hibe şeklinde. Hiçbir kardeşimiz ödeme yapmadan desteğe sahip olabiliyor. Bakanlığımızın eskiden “Bir dekar arazin olacağına, bir kovan arın olsun” şeklinde bir sloganı vardı. Bir kovan arı ile bir dekar arazinin ortalama geliri aynı. Burada çiftçilerimize dağıtılan 40 kovan ve malzeme 40 dekarlık bir araziye denk geliyor. Eğer bunda başarılı olursanız, hem geliriniz artar, hem işinizi büyütmüş olursunuz” diye konuştu. Yapılan konuşmaların ardından ise arıcılara ekipmanlar teslim edildi. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: 23, çiftçiye, arı, desteği,
Yorumlar
Haber Yazılımı