Haber Detayı
18 Eylül 2018 - Salı 08:04
 
187 bin öğrenci ders başı yaptı
Malatya’da 2018-2019 eğitim-öğretim yılının başlaması nedeniyle tören düzenlendi. Kentte AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık’ın ilk ders zilini çalması ile birlikte 187 bin 424 öğrenci ders başı yaptı.
VİDEO HABER Haberi
187 bin öğrenci ders başı yaptı

Yeni öğretim yılının başlaması ile birlikte Özalper İlkokulu'nda tören düzenlendi. Törene, Vali Vekili Ali Deniz Sürmen, Ak Parti Malatya Milletvekili Vekilli Öznur Çalık, Büyükşehir Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Necmi İnce, İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı, öğrenci, öğretmen ve veliler katıldı.

13 BİN 91 ÖĞRETMEN DERS BAŞI YAPTI

İl Milli Eğitim Müdürü Ali Tatlı törende yaptığı konuşmada, öğrencilerinin vatana millete faydalı birer birey olarak yetişmesi için okul idaresi, öğretmen ve velilerin işbirliği içerisinde çalışmaları gerektiğini belirterek, “İl genelindeki 857 okul ve kurumlarımızda 13 bin 91 Öğretmen, 187 bin 424 öğrenci bugün itibarı ile 2018-2019 eğitim öğretim yılına büyük bir heyecanla girmiş bulunmaktayız. İlimiz genelinde devam eden ve bu yıl hizmete girecek olan 12 okul ve 156 derslik ile birlikte ilimizin eğitim fiziki altyapısı daha da güçlenmiş olarak öğrencilerimizin hizmetine sunulacaktır. İnşaatı devam eden ve planlama aşması tamamlanarak ihale işlemlerine hazırlık aşamalarında olan ve ihale edilmiş olup yer teslimi yapılan okullarımızın inşaatları bitirilip hizmete alınmaları durumunda ilimizde tam gün eğitim hedefini yüzde 96 oranında gerçekleştirmiş olacağız” dedi.

DEVLET BÜTÜN İMKANLARI ZORLAMAKTA

Malatya Vali Yardımcısı Ali Deniz Sürmen de, devletin, vatandaşlar ve öğrenciler için yapılabilecek her şeyi sonuna kadar yapmakta ve bütün imkânları zorlamakta olduğunu söyledi. Sürmen, “Anne ve babalarınızın bütün imkanları kullanarak, yemeden, içmeden, kısıtlı imkanlarla okutup bu vatana bu millete, özellikle de kendinize faydalı birer insan olabilmek, kendi ayakları üzerinde durabilen, kimseye muhtaç olmadan hayatınızı idam ettirebilmeniz için sizlere sunulan bu imkanı çok iyi değerlendirmelisiniz. Ayrıca yeni eğitim öğretim yılınızı iyi bir şekilde tamamlayarak anne ve babanıza mutlaka güzel bir hediye olarak götürmelisiniz" diye konuştu.

BİZİM SERVETİMİZ ÇOCUKLARIMIZDIR

AK Parti MKYK üyesi ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, öğrencileri yanına alarak yaptığı konuşmada, kendisinin eğitim hayatından örnekler vererek, öğretmenlik mesleğinin kutsiyetine değindi. Çalık, “Bugün ki cümlemizin öznesi çocuklarımız öğrencilerimiz evlatlarımızdır.  Çocuklarımız bizim en büyük servetlerimizdir. Çocuklar bizim Allah'ın bize emanet ettiği varlıklardır. Onları koruyup kollamak hepimizin görevidir. Biraz evvel değerli Milli Eğitim Müdürüm öncelikle eğitimin ailede başladığını söyledi. Buna kesinlikle katılıyorum ilk eğitimi doğduğumuz andan itibaren, burada çok kıymetli annelerimiz var hepimiz evlatlarımızı gözümüz gibi koruruz. Kendimizden önce çocuklarımızı koruruz. Hepimizin yapması gereken öncelikle aile içerisindeki çocuklarımızın aile eğitimini vermemiz. Sonrasında emaneti öğretmenlerimize okul idarecilerine Milli Eğitim İl Müdürlüğüne ve Milli Eğitim Bakanlığı'na bırakıyoruz. Çocuklarımız ve hepimiz en korunaklı olduğumuz yer ailemiz ve evimizdir. O korunaklı olduğumuz yerde çocuklarımıza her türlü sevgiyi şefkati öğretiye değerlerine eğitimini vermekle mükellefiz. Anne ve babalarımıza hele bugün ilk kez okula başlayan çocuklarımız en az onlar kadar heyecanlı olan anne ve babalarımıza bir kez daha hayırlı hayırlı uğurlu olsun Rabbim evlatlarını size bağışlasın ve güzel makamlar versin diyorum” dedi.

EĞİTİME 134 MİLYARLIK BÜTÇE AYIRDIK

AK Parti hükümetlerinin eğitim alanındaki yaptığı yatırımlara değinen Öznur Çalık, “Biz yaklaşık 16 yıldan beri Milli Eğitim'e ve eğitim camiasına çok ciddi katkılar verdik. Buradaki temel hedefimiz eğitimde ne kadar güçlenirse ki ülkemiz de o kadar güçlü olur diye düşündük. 2002 yılında eğitime ayrılan 11.3 milyarlık bu ülkeyi 134 milyar TL'ye çıkardık. Şuanda en büyük bütçe eğitime ayrılan bütçede. Çocuklarımıza ayrılan bütçede, öğretmenlerimize ayrılan bütçede. Şuanda bütçemizin yüzde 18’i eğitimi ayrılmıştır. Öğretmenlerimize maaşlar konusunda ne kadar artırırsak artıralım özlük haklarına ne kadar iyileştirirsek iyileştirebilirim öğretmenlerimizin hakkının ödemeyeceğini biliyoruz.  Onlar bizi onlar toplumu yetiştiren en önemli meslek gruplarıdır. Bütün öğretmenlerimiz neslimizi size emanet ediyoruz sözleriyle birlikte hepinizin ellerinden öpüyorum. Sivil toplumu yetiştiriyorsunuz toplumu şekillendiriyorsunuz. Çocuklarımız eğitiyorsunuz. Değerler eğitimini veriyorsunuz. Bu amaçla da fiziki şartları iyileştirmek için çok ciddi çalışmalar yaptık, çabalar sarf ettik. Malatya'da da okullarımızın ihtiyaçlarını fiziki şartları açısından minimuma indirmiş vaziyetteyiz. Yaklaşık 13 bin 500 öğretmen ve 184 bin öğrencinin eğitim gördüğü okullarımızın sayısı ve sınıf başına düşen öğrenci sayısını gayet nitelikli hale getirdik” diye konuştu. 

Kaynak: (Haber Merkezi) - Haber Merkezi Editör: Yusuf Cici
Etiketler: 187, bin, öğrenci, ders, başı, yaptı,
Yorumlar
Haber Yazılımı