Haber Detayı
09 Ekim 2018 - Salı 20:37
 
161 camide atık pil toplandı
Yeşilyurt Belediyesi ile Yeşilyurt İlçe Müftülüğü tarafından, “Camilerimiz Her Yönüyle Örnek” sloganıyla ortaklaşa organize edilen atık pil toplama yarışmasında 161 camide 665 kilo pil toplandı.
DİĞER Haberi
161 camide atık pil toplandı

Çevre ve insan sağlığına yönelik toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla geleneksel bir yapıya kavuşan “Camilerimiz Her Yönüyle Örnek” atık pil toplama yarışması için Yeşilyurt Belediyesi sınırları içerisinde bulunan 161 camiye afiş, broşür ve atık pil kutusu bırakıldı. Yeşilyurt’ta ki toplam 161 camide toplanan 665 kg atık pilin geri dönüşüme kazandırılmasını sağlayan yarışmada birinciliği 59 kg atık pil toplayan Hacı Mustafa Sarıhan Cami olurken, ikinci 48 kg ile Köy Hizmetleri Cami, üçüncü ise 42 kg ile Suluköy Ömer Taneli Cami elde etti. Yeşilyurt İlçe Müftülüğü ile cami imamların da destekleriyle 9 Temmuz ile 26 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilen yarışma sonucunda dereceye giren camilerin ödülleri Yeşilyurt Belediyesi Şelale Sosyal Tesislerinde düzenlenen törende takdim edildi. Ödül töreninde konuşan Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, dört yıllık süreçte Yeşilyurt’ta yaptıkları yatırımlar, sosyal sorumluluk projeleri, yarışmalar ve etkinliklerde topladıkları 11 bin 537 kg atık pille bu alanda da örnek alınacak bir hizmette bulunduklarını söyledi.

İlk üçe giren camilere çeyrek altın

Doğa sağlığının korunması amacıyla başlatılan “Camilerimiz Her Yönüyle Örnek” yarışmasından dolayı Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar’a teşekkürlerini sunan Yeşilyurt İlçe Müftüsü Selami Sayın, “Gelecek nesillerimize emanet edeceğimiz yegane mirasımız; temiz ve güzel bir çevredir. Din adamları olarak vatandaşlarımıza ibadet noktasında önderlik ettiğimiz gibi hayatın bütün alanlarında da önderlik etme vasfımız vardır. Namaz kıldırmakla görevimizin tamamlandığını zannetmek bizim prensibimiz değildir. Topluma ve insan sağlığına zarar veren hadiseleri bertaraf etmek için üzerimize düşen önemli görevler vardır. Gerek şahsi olarak gerekse de Belediyemizle irtibata geçerek bu tür olayların önüne geçmeliyiz. Çevre bilincine sahip olmak çok önemlidir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) ‘Yere atılan bir atığı veya çöpü ortadan kaldırmak sadakadır’ diye buyurmaktadır. Atık Pil Toplama yarışmasına katılmak, atık pilleri toplamakta bu açıdan önemlidir. Başta Yeşilyurt Belediyemiz olmak üzere, cami imamlarımıza ve atık pilleri kutulara bırakan değerli hemşehrilerimize bu vesileyle teşekkürlerimi sunuyorum” ifadelerini kullandı. İlk üçe giren camilerin imamlarına ödülleri Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, Yeşilyurt İlçe Müftüsü Selami Sayın ve Yeşilyurt Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Cüreoğlu tarafından takdim etti. İlk üçe giren camilere çeyrek altın, pil şarj cihazı ve şarjlı piller, sıvı el sabunu ve temizlik seti hediye edildi. Ayrıca yarışmada ilk 10’a giren cami imamlarına da çeşitli hediyeler takdim edildi. 

Kaynak: (Bülten) - Bülten Editör: Yusuf Cici
Etiketler: 161, camide, atık, pil, toplandı, ,
Yorumlar
Haber Yazılımı